Yoğun bakımda yatan hasta yakınlarının memnuniyeti
Hospitalized patients in intensive care family satisfaction
- Tez No: 324306
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ TELCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZETYoğun bakımda yatan hasta yakınlarının memnuniyetini değerlendirmek için güvenilirliği kanıtlanmış uluslararası aile memnuniyeti değerlendirme formu olan CCFSS(CRITICAL CARE FAMILY SATISFACTION SURVEY )' yi anlaşılır bir dil ile Türkçe`ye çevirerek hasta yakınlarının memnuniyetlerini değerlendirdik ve memnuniyet düzeylerinde etkili faktörleri inceledik.Yoğun bakımda yatan hastaların ortak özellikleri genel durumlarının kötü olmaları, bir yada daha fazla organ yetersizliği olması, çoklu farmakolojik tedaviye ihtiyaçlarının olması, mortalite oranlarını arttırabilecek ek hastalıkları olmasıdır.Hastanın genel durumunun ağırlığı (APACHE II) , hasta/hemşire oranları, hasta yakınlarını onların anlayacağı bir dille bilgilendirme, düzenli ziyaret saatleri, hastanenin devlet-üniversite-özel hastane olup olmaması durumuna göre memnuniyet derecesi ölçüldü.Çalışmamız çok merkezli olup devlet hastanesi, üniversite hastanesi ve özel hastane olmak üzere toplam üç hastane de yapılmıştır. 253 vaka çalışmaya dahil edilmiştir.Çalışma sonucunda hastanın durumunun ciddiyetinin memnuniyet ile ilgili olmadığı, hasta yakının eğitim durumu artmasıyla memnuniyet oranın arttığı saptandı. Yaşı daha genç olan hasta yakınlarının memnuniyet oranları ileri yaşı olanlara oranla daha yüksek olduğu saptandı. Hasta yakını öğrenim durumu ilkokul olanların memnuniyet oranları üniversite ve üzeri olanlara oranla daha yüksek bulundu. Çalışmaya katılan merkezler arasında memnuniyet oranlarında kontrol etkinliği dışında anlamlı fark saptanmadı, devlet hastanesinde kontrol etkinliği diğer hastanelere oranla daha düşük saptandı.Sonuç olarak hasta yakını memnuniyet oranlarını arttırmak için hekimlerin daha anlaşılır dil kullanmaları, bekleme odalarının daha rahat bir ortam haline getirilmesi, ziyaret sayılarının ve saatlerinin tedavileri etkilemeyecek şekilde daha esnek hale getirilmesinin memnuniyet oranlarını arttıracağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARYFor the satisfaction of relatives of hospitalized patients in the intensive care CCFSS whose reliability has ben proved ,we traslated it into turkish so that we can evaluate the satisfaction of the relatives of patients and we examined the effective factors for their satisfaction.Common characteristics of the patients who are in the intensive care unit are that they have poor general condition and they have one or more organ failure or they have multiple farmatolojik treatment needs and the disease that can cause the increase of the mortality rates.The weight of the patient's general condition (APACHE II), the patient / nurse rates, a language that he or she can understand the patient's relatives was informed, regular visiting hours were applied, whether or not the hospital is a state-university or a private hospital was measured according to the degree of satisfaction of the relatives.Our studies are multi-centered and we made three hospitals including university and private hospitals. 253 cases were included.The severity of the patient?s condition is not related to work satisfaction but it is related to the level of the education of the people.The relatives of the patients who are younger than the older relatives have higher satisfaction. Those who have primary school education level rates of patient satisfaction were higher than those with university degree and above. Satisfaction rates among centers participating in the study were not significantly different from control activity... Effectiveness of control in the state hospital were lower than other hospitals .Finally . physicians should use more understandable language they should make more comfortable waiting rooms and have flexible working hours so that it can not affect the number of the visits.And we think all these things will improve the satisfaction rates.