Romatoid artritli hastalarda peloidoterapi uygulamasının ağrı, eklem fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerindeki etkileri; randomize kontrollü bir çalışma
Short and middle term effects of peloidotherapy on pain, function and quality of life Assessments in patients with rheumatoid arthritis; a randomized controlled study
  1. Tez No: 324329
  2. Yazar: FULYA DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
AMAÇBu çalışmada; 2 hafta süreyle eklemlere peloid uygulamasının, romatoid artritli (RA) hastalarda ağrı, eklem fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine kısa ve orta dönem (3 aya kadar) etkileri araştırıldı.GEREÇ VE YÖNTEMÇalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı polikliniğinde izlenen ve 2010 ACR/EULAR klasifikasyon kriterlerine göre RA tanısı almış 56 hasta dahil edildi. Birimimizde rutin medikal tedavileri ile tedavi gören hastalar iki gruba randomize edildiler. Gruplardan birine (n: 29); 2 hafta süreyle peloidoterapi verilirken diğer gruba (n:27) peloidoterapi verilmeden ayaktan izlem yapıldı. Tedavi grubundaki hastaların tutulan eklemlerine; 10 gün, günde 20 dakika olmak üzere, 40-42 °C sıcaklıkta peloid paket uygulaması yapıldı. Değerlendirici hekim; gruplardan habersizdi. Hastalar, tedavi öncesi, sonrası, tedavi sonrası 1. ayda ve tedavi sonrası 3. ayda; Ağrı (VAS), Hastanın Global Değerlendirmesi (VAS), Hekimin Global Değerlendirmesi (VAS), Health Assessment Questionnaire (HAQ), Disease Activity Score (DAS 28) değerlendirme ölçütleri ile değerlendirildiler. Aynı ölçüm zamanlarında ESR, CRP, hemogram parametrelerine bakıldı.BULGULARTedavi grubunda; 1. ayda, ağrıda istatistiksel anlamlı azalma olduğu gösterildi. Hastanın global değerlendirmesinde; tedavi bitiminde ve tedavi sonrası 3. ayda, anlamlı iyileşmeler belirlendi. Doktorun global değerlendirmesinde; her ölçümde anlamlı düzelme olduğu saptandı. HAQ değerlendirmesinde; tedavi sonunda ve 1.
Özet (Çeviri)
AIMThe aim of this study was to evaluate short and middle term (up to 3 month) effects of peloidotherapy on pain, function and quality of life assessments in patients with rheumatoid arthritisMATERIAL AND METHODS56 patients who were diagnosed as RA according to 2010 ACR/ EULAR classification criteria were enrolled in this study. Patients were randomized into two groups as treatment (peloidotherapy, n:29) and control (n:27). Peloidotherapy group was treated with daily mud pack therapy that was heated to 41-42°C on their painful and active joints. Both of the groups continued to take their own medical treatment which was been used before the study. The investigator didn?t know the groups of the patients. The assessments were done before the treatment (time 1), after the treatment (time 2) and 1 (time 3) and 3 month (time 4) later after completion of the study. For every time period; patient?s pain assessment (VAS), patient?s global assessment (VAS), doctor?s global assessment (VAS), Health assessment Questionnaire (HAQ), Disease Activity Score (DAS 28) were assessed by the same investigator and CRP, ESR were measured.RESULTSWe found statistically significant decrease in pain VAS scores at the 3th assessment for peloidotherapy group. When compared with the baseline scores for treatment group; there was statistically significant improvement in patients global assessment scores at time 2, 3 and 4. Also we observed statistically significant improvements at doctor?s global assessment for each evalution. Significant improvement in the scores of HAQ was seen at the end of therapy and 1 month later. In the control group; a significant improvement was reported on patient?s global assessment and doctor?s global assessment at time 2. Interestingly; if we compare with the baseline scores, there is no statistically significant differences on ESR for the treatment group but for the control group a statistically significant increasea was found on ESR at the time 2 and 3. In between group comparisions; pain evalution (VAS) and doctor?s global assessment scores were found statistically better on the treatment group at time 3. After 1 month; between group differences on HAQ scores were reported as superior for the treatment group.CONCLUSIONAs a conclusion; using peloidotherapy as an adjuvant therapy for RA; is an effective treatment modalitiy to relieve pain and improve quality of life in short and middle term (up to 3 months).