Mide kanserinin prognozunda metastatik lenf nodu oranı (N-RATİO) tnm sınıflamasından bağımsız bir parametredir.
The metastatic lymph-node ratio (N-RATİO)is a parameter independent of the tnm classification in the prognosis of gastric cancers
- Tez No: 324328
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAR ASOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Lenf nodu metastazının mide kanseri olgularında en önemli prognostik faktörlerden olduğu bilinmektedir. Farklı evrelendirme sınıflamalarında nodal tutulum, metastatik lenf nodlarının lokalizasyonu ve/veya sayısına göre değerlendirilmektedir. Ancak batılı ülkelerde mide kanseri olgularında uygulanan radikal rezeksiyonların sadece %30 kadarında değerlendirme için gereken en az 15 lenf nodu sayısına ulaşılabilmesi, aynı evrede yer alan hastalarda heterojen sürvilerin görülmesi ve evre kayması fenomeni gibi sorunlar nedeni ile son yıllarda nodal değerlendirmede total pozitif nodül sayısı yerine metastatik lenf nodülü oranının (N-Ratio) kullanılması önerilmektedir. Bu çalışmadaki temel amacımız mide kanseri olgularında prognostik parametrelerin retrospektif analizini yaparak 5 yıllık sağkalıma etkilerini incelemek ve özellikle N-Ratio'nun prognostik değerini araştırmaktır.Materyal ve Metod: Ocak-2002 ve Aralık-2009 tarihleri arasında kliniğimizde mide kanseri tanısıyla opere edilen 511 hastanın klinik kayıtları, patoloji ve ameliyat raporları retrospektif olarak incelendi. Sağkalım hesapları Kaplan-Meier yöntemi ile yapıldı. Mevcut prognostik faktörlerin 5 yıllık sağ kalım üzerine etkileri tek (Log Rank test) ve çok değişkenli (Cox regression) analizle araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Background/Aims: Lymph-node metastasis is known to be an important prognostic factor in the gastric cancers. In different staging classifications, the nodal involvement is evaluated in terms of the location and/or number of the metastatic lymph-nodes. However, in the Western countries the minimum number of 15 lymph nodes required for an evaluation has been obtained in only 30% of the radical resections performed in the gastric cancer cases; and due to the heterogeneous survival responses in the same stage patients and the stage migration, use of the metastatic lymph-node ratio (N-ratio) rather than of the total number of positive nodes has recently been recommended for the nodal evaluation. In this study, our main objective is to retrospectively analyze the effect of the prognostic parameters to the five-year survival in the gastric cancers, and to particularly investigate the prognostic value of the N-ratio.Materials and methods: The clinical records and the pathology and operation reports of the 511 patients who underwent curative surgery with a diagnosis of gastric cancer between January 2002 and December 2009 were analyzed retrospectively. The Kaplan-Meier estimator was used in the calculation of survival. The effects of the existing prognostic factors to the five-year survival were studied in univariate analyses (log-rank test) and in multivariate analyses (Cox regression model).