Topikal olarak uygulanan nitrofurazon ve rifampisinin kısmi kalınlıkta yara iyileşmesi üzerine etkileri
The effect of topically applied nitrofurazone and rifampisin on the healing of split thickness skin wound
- Tez No: 324356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM GÜMÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu deneysel çalışmayla; ülkemizde yara bakımında sık kullanılan topikal antibakteriyal ürünlerden nitrofurazon, rifampisinin kısmi kalınlıkta yara iyileşmesi üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Deneyde toplam 40 adet, ortalama 5,5 aylık ve 280-300gram erkek wistar ratı, sekizerli 5 gruba ayrılarak kullanıldı. Kısmi kalınlıkta deri yarası oluşturmak için Versajet Hydrosurgery System kullanıldı. Ratların sırtında 4x4cm² lik yaralara topikal antimikrobiyal olarak hergün aynı miktarda gazlı beze emdirilmiş şekilde I. gruba nitrofurazon, II. gruba rifampisin, III. gruba nitrofurazon-rifampisin mesh, IV. gruba (I. kontrol grubu) basitrasin-neomisin kombinasyonu, V. gruba (II. kontrol grubu) serum fizyolojik kullanılarak pansuman yapıldı. 3, 6, 9, 12. günlerde yaraların yüzey alanları ölçüldü. Ayrıca yaraların iyileşme zamanı gün olarak belirlendi.Nitrofurazon kısmi kalınlıktaki rat yaralarında iyileşmeyi geciktirmemiştir. Ancak iyileşme sürecinde yara yüzeyini diğer ajanlarla karşılaştırdığında daha geniş bıraktığı görülmektedir. Rifampisin ile karıştırıldığında bu etki yok olmaktadır.Bu sonuçlar nitrofurazonun yara iyileşmesini geciktirdiği iddialarını çürütmekte ya da kısmi kalınlıktaki yaralar için gecikmenin geçerli olmadığı anlamına gelmektedir. Bu tür yaralarda bulgularımız, güvenli kullanımı için anlamlı bir veridir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, we aimed to investigate and compare the effects of nitrofurazon and rifampisin which are topical antibacterial products used on healing wounds of partial thickness defects. This experiment involved 40 rats in total. The rats were 5,5 months old (in average) and they were all male wistar rats which weighed 280-300 grams. These rats were randomized in 5 groups and each group included 8 rats. In order to obtain partial thickness skin defects, Versajet Hydrosurgery System was preferred. The dorsal wounds on rats had surface area of 4x4cm². Everyday, gauzed bandage dressings were used which were impregnated with nitrofurazon in 1st group, rifampisin in 2nd group, nitrofurazon-rifampisin combination in 3rd group, basitrasin-neomisin combination in 4th group (1st control group) and saline solution in 5th group (2nd control group). Surface areas of wounds were measured on 3rd, 6th, 9th, 12th days. Also, the healing durations of these wounds were determined in terms of days.Nitrofurazon didn?t cause any delay of wound healing in partial thickness rat defects. But the wound surface area of nitrofurazon group was significantly larger than other agents during the healing period. When nitrofurazon was combined with rifampisin, this surface area effect disappeared. Nitrofurazon-rifampisin combination in 3rd group had normal surface areas of wounds.These findings conclude that nitrofurazon does not delay wound healing and may be used in partial thickness skin defects as a valid dressing. Our findings are significant enough to conclude that nitrofurazon may be safely used in wound healing of partial thickness defects.