Orta yüz kırık hatlarının incelenmesi ve yeni bir sınıflandırma denemesi
Investigation of midfacial fractures and trying to compose a new classification
- Tez No: 324357
- Danışmanlar: PROF. DR. SARPER YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZETOrta yüz kırık hatlarının incelenmesi ve yeni bir sınıflandırma denemesi. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ABD. Dr. Ali Ertan ÇAPAR. Sivas 2013.Orta yüz bölgesi yüzün ve tüm vücudun en çıkıntılı bölgesidir. Bu nedenle travmaya maruz kalma oranları oldukça yüksektir. Kliniğimizde yapılan bu longitidunal çalışma; orta yüz kırıklarının değerlendirilmesi ve yeni bir sınıflandırma oluşturulması amacıyla yapılmıştır.Çalışma 2010-2012 yılları arasında orta yüz kırığı tanısıyla kliniğimizde takip edilen 50 hastanın kırıklarının klinik ve radyolojik bulguları incelenerek yapılmıştır. Ameliyat edilen olgularda da gözlemlenen kırık hatları çalışmaya ilave edilmiştir.Kırıklar etiyolojilerine göre yüksek ve düşük enerjili olarak ayrıldı. Radyolojik ve intraoperatif olarak değerlendirildikten sonra şematize edildi. Kırık hatları Corel Draw programıyla çizildi ve Er Mapper prgramıyla ortalama yönleri hesaplandı. Belirlenen ortalama kırık yönleri mevcut anatomik bölgeler ile karşılaştırıldı.Çalışma sonucunda kırık hatlarında ortak bir yön tespiti yapılamadı. Ancak maksilla ön duvarda meydana gelen kırıkların zigomatikomaksiller buttress inferiorundan başlayarak infraorbital oluk üzerinden geçip infraorbital rimde sonlananan kırık hattının ortak bir vektör olduğu gözlemlendi. Bir diğer dikkat çekici kırık hattı zigomatikomaksiller buttress üzerindeydi. Orta yüz de meydana gelen kırıklarda travmanın şiddeti kadar travmanın yöndü de etkilidir. Zigomatik ark, zigomatikofrontal sutur ile birlikte zigomatikomaksiller buttress/maksilla ön duvar kırığı beraber tripod kırığını oluşturmaktadır. Hastalarımıza ait kırıklar gruplandırılamadığı için yeni bir sınıflandırma yapılamadı.Orta yüz kırıklarında mevcut kemiklerin tek başına değil, bölgesel olarak ele alınması gerektiği görüldü. Kırıkların mevcut kırık sınıflandırma yöntemleri ile açıklanamayacağı sonucuna varıldı
Özet (Çeviri)
ABSTRACTInvestigation of midfacial fractures and trying to compose a new classification. Cumhuriyet University Faculty of Medicine Department, Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery. Dr. Ali Ertan ÇAPAR. Sivas 2013.Midface is the most projectable site of the face and the body. So, it is frequently exposed to trauma. This longitidunal study was carried out to investigate midfacial fractures and aimed to compose new classification.The study have been done with 50 patients who consulted for midfacial fractures between 2010-2012 of years. The patient's fractures were evaulated clinically and radiologically. İntraoperative findings of patients who were operated, were added to study.Fractures are divided etiologically as high force traumas and low force traumas. After correlation of radiologic and intraoperative fractures, fractures were represented graphically. Fractures directions were drawn by Corel Draw and direction of fracture were determined by ErMapper programmes. Outcomes of mean fracture lines were compared with true anatomic positions.Consequently, we were unable to detect common fracture directions. But there was a vector which has been started from inferior zygomaticomaxillary buttress, passed over infraorbital nerve foramen and terminated at infraorbital rim. Another fracture line was on zygomaticomaxillary buttress. Trauma direction is important as trauma?s energy. Zygomatic arc, zygomatikofrontal suture and zygomatikomaxillary buttress/maxilla anterior wall fractures established together tripod fracture. We could not classify midfacial fractures.Midfacial fractures have to be discussed and analyzed regionally rather than evelvoting a single bone. Midfacial fractures can't be explained with current classification methods