İsofluran, desfluran ve sevofluran anestezisinde sugammadeks ve neostigmin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of sugammadex and neostigmine in isoflurane,desflurane,sovoflurane anesthesia
  1. Tez No: 324365
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET DÜGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışma için etik kurul onayı alındıktan sonra elektif şartlarda genel anestezi alması planlanan ASA I-II grubu 18-60 yaş arası 90 hasta gerekli bilgiler anlatıldıktan sonra yazılı onamları alınarak. rastgele seçilerek 15 er kişilik 6 gruba ayrıldı. Olgular operasyon masasına alındıktan sonra kalp atım hızı (KAH), noninvaziv sistolik, diyastolik arter basınçları ve ortalama arter basınçları (OAB), periferik oksijen satürasyonları (SpO2), ve TOF(train of four) monitorizasyonları uygulandı. Hastaların indüksiyon öncesi ve sonrası KAH, SAB, DAB, OAB, SpO2 değerleri kaydedildi. Tüm gruplarda anestezi indüksiyonunda tiopental sodyum 6 mg/kg, 1mcg/kg fentanil ve 0,6mg/kg rokuronyum kullanıldı. Anestezi idamesinde grup 1 ve 4 hastalara isofluran, grup 2 ve 5 hastalara desfluran ve grup 3 ve 6 hastalara sevofluran inhalasyon anesteziği uygulandı. Tüm gruplarda operasyon boyunca TOF monitarizasyonu yapılarak TOF değeri %25 olduğunda 0.15mg/kg dozunda ek rokuronyum bolus olarak yapıldı. Operasyon esnasında TOF ile ölçülen initial cevap, TOF %10, TOF %25 değerlerinin indüksiyondan kaç dakika sonra ölçüldüğü ve toplam rokuronyum tüketimi kaydedildi. Hastalara son yapılan roküronyum dozundan sonraki TOF'a verilen üçüncü (T3) cevabın tekrar görülmesi sonrasında Grup 1, 2 ve 3 hastalara 2mg/kg sugammadeks, grup 4, 5 ve 6 hastalara da 50 mcg/kg neostigmin uygulandı. Her hastada sugammadeks veya neostigmin yapılmasından TOF oranı 0.9 olana kadar geçen süreler kaydedildi. Verilerimiz SPSS(VER:14) programına yüklendi ve verilerin değerlendirilmesinde Kruskal ?Wallis testi, Man Whitney U testi ve Khi-kare testi uygulandı yanılma düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Veriler değerlendirildiğinde ise sugammadeksin ve neostigminin tüm gruplarda iyi tolere edildiğini ve sugammadeksin neostigmine göre daha potent ve daha hızlı geri döndürme sağladğını inhalasyon anesteziklerinin ise sugammadeksle ve neostigmin ile olan nöromuskuler blokajın geri döndürülmesini etkilediği kanaatindeyiz.. Sugammadeks klinik kullanıma yeni girmiş bir ilaç olduğundan hakkında yapılmış çalışmalar şu an sınırlı sayıdadır. Çalışmamızda olduğu gibi farklı volatil anesteziklerin sugammadeks ve noestigminin blokaj geri dönderimine etkilerini araştıran bir çalışma literatürde yer almamaktadır. Bu konu ile ilgili yeni çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
After the approval of ethics committee and the written consent of the patients for the study. required information ezplained to ASA I-II patients between the ages of 18-60.Than we divided randomly selected 90 people whome planned for general anesthesia into 6 groups and each group have 15 persons. When the patients arrive d to operation room and lay on the operation table, The heart rate (HR), Noninvasive systolic and diastolic arterial pressure , Peripheral oxygen saturation (SpO2), and TOF (train of four) values are monitored. We record HR, SBP, DBP, SpO 2 values of patients before and after induction. In all groups, anesthesia induced with thiopental sodium 6 mg / kg, 1mcg/kg fentanyl and 0.6 mg / kg rocuronium. We used isoflurane inhalation anesthetic for Anesthesia maintenance in group 1 and 4, desflurane for 2 and 5 and we used sevoflurane for group 3 and 6. We applied TOF monitorizing in all groups during the operation. When TOF value be 25% we will apply extra 0.15mg/kg bolus dose of rocuronium. The measurement of initial response, time to be 10% of TOF, time to be 25% of TOF after induction and total used rocuronium doses recorded by us during the operation. After recent dose of rocuronium in patients when the third(T3) response to recent TOF seen again we applied 2mg/kg sugammadeks to group 1, group 2 and group 3 patients, and neostigmine 50 mcg / kg to group 4, group 5 and group 6 patients. The time recorded that appliying of Sugammadeks and neostigmine to getting % 90 of TOF ratio. The data of values loaded to SPSS (VER: 14) program and the Kruskal-Wallis test, chi-square test Man-Whitney U test applied to our values .The error level was taken as 0.05.when all the values of neostigmine and sugammadex analyzed we find that sugammadeks and neostigmine are well tolerated by patients. We found that the sugammadeks is more potent and effective than nesotigmine and also we found the used inhalation anesthesic gases changes the effects of sugammadex and neostigmine. The novel drug sugammadex is not known enough so there is not a lot article about this novel drug. We hope that the new studies should be done for this new agent