Okside rejenere selüloza sarılmış doğranmış kıkırdak greftlerinin yaşayabilirliği ve formol ile temasın greftler üzerine olan etkileri
Summary the viability of the diced wrapped with oxidized regenerated cellulose cartilage grafts and the effects of the formol contact on the grafts
- Tez No: 324376
- Danışmanlar: PROF. DR. SARPER YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu deneysel çalışmayla; Tavşan kulağından alınan bütün, doğranmış ve defekt oluşturulmuş kıkırdak greftlerinin yaşayabilirliğini, defekt oluşturulmuş kıkırdak greflerinde rejenerasyon olup olmadığını ve Glial Fibrillary Acidic Protein (GFAP) boyasının etkinliğini değerlendirmek istedik. Ayrıca, hazırlanan preparatların formol ile etkileşim süresinin patolojik incelemeye etkisinin olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık. Bu deneyde 8 adet Yeni Zellanda tavşanından alınan kıkırdak greftleri, 1x1 cm boyutlarında hazırlandıktan sonra bütün, doğranmış ve defekt oluşturulmuş şekilde gruplandırıldı. Alınan kıkırdak greftleri, tavşanın sırtında hazırlanan ceplere okside rejenere selüloza sarılarak ve çıplak olarak gömüldü. 8 haftalık implantasyon süresinin sonunda kıkırdak greftlerinin yarısı ile hemen preparat hazırlanırken, kıkırdak greftlerinin diğer yarısı 3 hafta formolde bekletildikten sonra incelenmeye alındı. Patolojik değerlendirmede tüm preparatlar; Hematoksilen-Eosin, Masson-Trichrome, Safranin-O, Van Gieson ve GFAP boyalarıyla incelendi. Çalışmanın sonucunda; GFAP, yeni kıkırdak oluşumunu ve genç hücreleri göstermede güvenilir bir immünohistokimyasal yöntem olarak düşünülmekle birlikte, bizim çalışmamızda tüm kıkırdak hücrelerini boyadığı görülmüştür ve proliferasyonu değerlendirmede çok güvenilir bir kaynak olmayabileceği düşünülmektedir. Patolojide doku fiksasyonu için rutin olarak kullanılan formolün, üç haftaya kadar GFAP boyanması açısından sorun yaratmadığını, doku özelliklerinin korunduğunu söyleyebiliriz. Defekt oluşturulmuş kıkırdak greftlerindeki defekt alanında sınırlı düzeyde küçülme ve kıkırdak greftlerinin defekt tarafında yoğun proliferasyon ve yeni kıkırdak hücresi görülmesi, anlamlı bir kıkırdak rejenerasyonun gerçekleşebileceğiyle ilgili umutlarımızı artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Undivided this experimental study we hoped, that the viability of diced and defected cartilage grafts which was harvest from the rabbit ear; the defected cartilage grafts had regenerated or not and consideration the of Glial Fibrillary acidic Protein (GFAP) blut also, we aimed that consideration the interaction time of the prepared preperats with formol had effected or not on the pathologic investigation. For this experiment, the cartilage grafts which was harvest from eight New Zealand rabbits, were prepared 1x1 cm dimension and than grouped as undivided, diced and defected. Harvested cartilage grafts, were inlayed to prepared pouches on the rabbits backs, by wrapped to oxidized regenerated cellulose and naked. After the 8 weeks implantation period preperat. Prepared in mean time with half of the cartilage grafts. The other half of the cartilage grafts were analyzed after 3 weeks waiting period in the formol. All of the preperats in the pathologic consideration have investigated with hematoxylin-eosin, masson-trichrome, Van Gieson, safranin-O and GFAP blots. At the and of the study, ıt was figured out that GFAP is a reliable immunohistochemical method for the showing of new cartilage formation and the young cells ; and also in our study it has been seen GFAP dyes all of the cartilage cells and GFAP may not be a very reliable source for consideration of the proliferation. We can say that formol which is used routine for the fixation of tissue in the pathology; doesn?t besiege for GFAP dyed until 3 weeks and tissue features are protected. Limited degredation of defected area on the defected cartilage grafts and appearing new cartilage cells, dence proliferation at the defected side of cartilage grafts have given us more hopes about the forming meaningful cartilage regenerations.