Sivas il merkezinde demans prevelansı
The prevalence of dementia in sivas ciyt center.
  1. Tez No: 324381
  2. Yazar: İLTERİŞ AHMET ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL BOLAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırma Sivas il merkezinde 60 yaş üstünde demans yaygınlığını belirlemek amacı ile planlanmıştır.60 yaş ve üzeri 500 kişi alınmıştır. Çalışma basit rastgele örneklem yöntemiyle gerçekleştirilmiş ve yüz yüze görüşme yapılmıştır. Sosyodemografik veri formu, standardize mini mental test, saat çizme testi, Cornell demansta depresyon skalası, günlük yaşam aktiviteleri ve enstrümental günlük yaşam aktiviteleri testleri uygulanmıştır.Yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, meslek, aile aylık gelirleri, birlikte yaşadığı kişi sayısı, eşlik eden hastalıklar incelenmiş ve bunların demans gelişimine katkıları değerlendirilmiştir.Sivas ili genelinde demans prevalansı %16,8 olarak bulunmuştur. Demans gelişiminde bağımsız risk faktörleri olarak yaş ve depresyon tespit edilmiştir.Çalışma ile demans gibi yıkıcı bir hastalığın toplumda yeterince tanınmadığı veya önemsenmediği görülmüştür
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the frequency of dementia in the population of 60 years old and above in Sivas ciyt center.Five hundreds participitants were included into the study. The study was done in a basic way and randomly, also interviews have been made face to face. Sociodemographic data form, standardized mini mental test, clock drawing test, depression scale in Cornell dementia, daily life activities and instrumental daily life activities tests were applied.Age, sex education level, marital status, profession, family monthly income, number of people who live together, coexisting diseases have been analysed and their contribution to the development of dementia have been evaluated.Dementia prevelance was found to be 16,8%. Age, depression and education level were found to be independent risk factors for dementia.