Obstrüktif uyku apne sendromu hastalarında pozitif hava yolu basıncı (CPAP) tedavisi öncesi ve sonrasında otonomik fonksiyonların değerlendirilmesi
Evalution of autonomic functions in patients with obstructive sleep apnea syndrome before and after continuous positive airway pressure (CPAP)treatment
- Tez No: 324382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KAYIM YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Obstrüktif uyku apnesi sendromu; uyku boyunca tekrarlayan üst hava yolu obstrüksiyonu epizotları ve sıklıkla kan oksijen satürasyonunun düşmesi ile tanımlanır. Apne uykuda görülen bir olay olmasına rağmen tekrarlayan hipoksik olaylar, sempatik aktivasyon, sistemik inflamatuar mediatörlerin salınımının neden olduğu değişiklikler uyanık dönemlere de taşınmaktadır. Uyku apnesinin otonomik sistem üzerinde olan etkisi kardiyovasküler sistemin komplikasyonlarının patogenezi üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Sık tekrarlayan apneler sonucunda olan hipoksemi ve hiperkarbi hem periferik hem de santral kemoreseptörler aracılığıyla sempatik aktivasyon artışına neden olur.OUAS'da CPAP tedavisi altın standarttır. Pek çok çalışmada CPAP tedavisinin OUAS semptomları, gündüz uykululuğu, kognitif fonksiyonlar, duygudurum ve yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkiler sağladığı gösterilmiştir.Bu çalışmada polisomnografi ile OUAS tanısı konulan hastalarda, CPAP tedavisi öncesi ve sonrası otonom sinir sistemi fonksiyonlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamızda sempatik deri yanıtı ve istirahatte ve derin solunum sırasındaki R-R interval değişkenliği kullanıldı. Çalışmada, yaşları 53,4 ± 7,50 arasında değişen 20 hasta değerlendirildi. Hastaların sonuçları yaşları 52,05 ± 9,20 arasında olan 20 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Çalışmada SDY latans, amplütüd ve alan değerlerinde hem hasta ve kontrol grubu arasında hem de OUAS'lı hastalarda CPAP tedavisi öncesi ve sonrasında anlamlı sonuçlar bulunmadı. RRIV istirahat ve derin solunum sırasındaki değerleri hasta grubu ve kontrol grubu arasında ve hasta grubunda CPAP tedavisi öncesi ve sonraki dönemde ölçüldü. Çalışmada bu ölçümler arasında da anlamlı sonuçlar elde edilemedi.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome is characterized by repetitive episodes of upper airway collapse and oxygen desaturations during sleep. Even though sleep apnea is seen only in sleep, repeated hypoxemic events, sympathetic activation, and systemic inflammatory mediator release bring about changes that carry over into the daytime. The affect of sleep apnea on autonomic system may play a significant part in the pathogenesis of cardiovascular complications. Sympathetic activation is potentiated by increased sensitivity of both peripheral and central chemoreceptors by both hypoxemia and hypercarbia which is the reason of repetitive sleep apnea episodes.CPAP therapy is the gold standard treatment for OUAS. In many studies it is shown that, CPAP therapy provides positive affects on OSAS symptoms, day time sleepiness, cognitive functions and quality of life.In this study, the aim was to evaluate the autonomic nerves system functions at OSAS patients before and after CPAP therapy. Sympathetic skin responce and the R-R interval variation tests were used for evaluating autonomic nerves system functions. Twenty patiens, mean age 53,4 ± 7,50 and twenty healty subjects, mean age 52,05 ± 9,20 were examined. In the study, it was not found a significant value in sympathetic skin response test in latency, amplitude and area values, between patients and control group, and before and after CPAP therapy in OSAS patients. And also RRIV values, during resting and deep breathing in the patients and the control group and in OSAS patients before and after CPAP therapy period was measured. There was no significant value at these measures.