Tekrarlayan İVF başarısızlıklarında tromboelastogram
Thromboelastogram in recurrent IVF failure
  1. Tez No: 324413
  2. Yazar: NEŞE SOLAK KORKMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ESMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Embriyo transferi sonrasında görülen tekrarlayan implantasyon başarısızlığı (TİB), İn Vitro Fertilizasyon (İVF) sikluslarında, en yaygın kısıtlayıcı basamaktır. Abortus ve preklinik gebelik kaybı olan kadınlarda, hemostaz bozukluklarının daha fazla görülmesi bu ilişkinin TİB ile arasında da olabileceğinin düşünülmesine neden olmuştur. Son dönemde tekrarlayan açıklanamayan gebelik kayıplarının patofizyolojisinde; fibrinolitik sistem, yeni tromboza neden olan mekanizma olarak düşünülmektedir.Çalışmada; tekrarlayan İVF başarısızlığı tanısına sahip hastalarda; pıhtılaşma kaskadını Tromboleastogram (TEG) ile değerlendirmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recurrent implantation failure (RIF) following embryo transfer is a major continuing problem in IVF. Women with hemostatic defects may be at increased risk of miscarriage and preclinical pregnancy loss. The fibrinolytic system is considered, at present, the key to new thrombotic pathogenic mechanisms and considered to have role in unexplained recurrent miscarriages. The aim of this study was to evaluate coagulation cascade of patients with recurrent IVF failure with thromboelastogram (TEG).Blood samples from 33 women with diagnosis of recurrent IVF failure and from 46 age ?matched fertile controls were analyzed between September 2011 and September 2012, at Uludag University Obstetrics and Gynecology Department and university IVF center. All TEG parameters both for coagulation and fibrinolysis were analysed..