Laparoskopik kolesistektomilerde TİVA veya Sevofluran ile yapılan genel anestezi yönteminin renal doku perfüzyonu üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of general anesthesia methods using TIVA or Sevoflurane on renal tissue perfusion in laparoscopic cholecystectomies
- Tez No: 936870
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN SELCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Laparoskopik cerrahi, minimal invaziv bir cerrahi yöntem olarak, geleneksel açık cerrahiye kıyasla daha küçük kesilerle gerçekleştirilen ve operasyon sırasında özel endoskopik cihazlar ile kameralar kullanılarak yapılan bir yöntemdir. Bu yöntem, hastaların iyileşme sürecini kısaltma, postoperatif ağrıyı azaltma ve daha küçük cerrahi izlerle sonuçlanma gibi avantajlar sunmaktadır. Pnömoperitoneum oluşturarak intraabdominal basıncın artması, kardiyovasküler, solunumsal, renal ve nörolojik sistemler üzerinde belirgin değişikliklere neden olabilir. Bu tez çalışmasında, laparoskopik kolesistektomilerde TIVA veya Sevofluran kullanılarak yapılan genel anestezi uygulamalarının renal doku oksijenizasyonu üzerindeki etkilerinin Near Infrared Spectroscopy (NIRS) ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma, 01/05/2024-01/09/2024 tarihleri arasında 94 elektif laparoskopik kolesistektomi vakasını içeren, prospektif tek yönlü randomize kontrollü bir çalışma olarak düzenlenmiştir. Hastalar iki gruba ayrılmış ve genel anestezi indüksiyon ve idamesinde TIVA (n=50) ile Sevofluran (n=44) yöntemleri uygulanmıştır. Bütün hastalara preoperatif ve intraoperatifolarak BIS ve NIRS monitorizasyonu uygulanmış, renal oksijenizasyon verileri, hemodinamik parametreler, preoperatif ve postoperatif dönemde serum üre ve kreatinin düzeyleri, Hgb ve Hct değerleri analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler GraphPad Prism v10.4 kullanılarak yapılmış ve p0.05). Postoperatif Hgb ve Hct değerleri her iki grupta da başlangıca göre düşmüştür. SONUÇ: Laparoskopik kolesistektomi sırasında intraabdominal basıncın artışı renal oksijenasyon üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir. Sevofluran ile yapılan anestezi indüksiyon ve idamesinde renal doku oksijenizasyonunda daha belirgin düşük değerler izlenirken, TIVA yöntemi ile renal doku oksijenizasyonu daha iyi korunmuştur. Bu nedenle, laparoskopik cerrahi geçiren hastalarda renal oksijenizasyonun korunması için anestezi yönteminin dikkatle seçilmesi önemlidir. ANAHTAR KELİMELER: Laparoskopik cerrahi, TIVA, Sevofluran, renal oksijenizasyon, Near Infrared Spectroscopy (NIRS)
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Laparoscopic surgery, as a minimally invasive surgical technique, is performed with smaller incisions compared to traditional open surgery, utilizing specialized endoscopic instruments and cameras during the procedure. This method offers advantages such as shortened recovery time, reduced postoperative pain, and smaller surgical scars. However, the creation of pneumoperitoneum, which increases intra-abdominal pressure, can lead to significant changes in the cardiovascular, respiratory, and renal systems. This thesis aims to compare the effects of general anesthesia administered using either Total Intravenous Anesthesia (TIVA) or Sevoflurane on renal tissue oxygenation during laparoscopic cholecystectomies using Near Infrared Spectroscopy (NIRS). MATERIALS AND METHODS: This study was designed as a prospective, single-blinded, randomized controlled trial, including 94 elective laparoscopic cholecystectomy cases conducted between 01/05/2024 and 01/09/2024. Patients were divided into two groups, receiving either TIVA (n=50) or Sevoflurane (n=44) anesthesia. All patients underwent intraoperative BIS and NIRS monitoring, and renal oxygenation data, hemodynamic parameters, preoperative and postoperative serum urea and creatinine levels, as well as Hgb and Hct values were analyzed. Statistical analyses were performed using GraphPad Prism v10.4, with significance set at p0.05). Postoperative Hgb and Hct levels decreased in both groups compared to baseline. CONCLUSION: The increase in intra-abdominal pressure during laparoscopic cholecystectomy has a significant impact on renal oxygenation. Sevoflurane anesthesia induction and maintenance were associated with more pronounced reductions in renal tissue oxygenation, whereas the TIVA method better preserved renal oxygenation. Therefore, careful selection of anesthesia methods is crucial for maintaining renal oxygenation in patients undergoing laparoscopic surgery KEYWORDS: Laparoscopic surgery, TIVA, Sevoflurane, renal oxygenation, Near-Infrared Spectroscopy (NIRS)