Anterior ve posterior servikal disk hernisi cerrahisi geçirmiş hastalarda komşu segment dejenerasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of adjacent segment degeneration in patients undergoing anterior and posterior cervical discal hernia operation
  1. Tez No: 421933
  2. Yazar: CENK ERMOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. CEM AÇIKBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
1986-2006 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Kliniğinde radiküler semptomlar nedeniyle opere edilen 97 servikal yumuşak disk hernisi tanılı hastadan 79 tanesi çalışmaya dahil edildi. Multi seviye disk hernisi, reoperasyon öyküsü, travma öyküsü füzyon uygulamış olan olgular çalışma dışında tutuldu. Hastaların tümüne tek mesafe anterior ve posterior füzyonsuz basit diskektomi uygulandı. Hastalarda 32 tanesine anterior, 47 tanesine posterior yaklaşım uygulandı. Hastaların 47'si erkek, 32'si kadındı. Anterior servikal diskektomi (ASD) ve posterior servikal foraminatomi (PSF) hasta grubunda erkek cinsiyet fazlaydı. Ortalama yaş dağılımı ASD grubunda 52, PSF grubunda 48 idi. Yaş ve cinsiyet farklılıkları her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Her iki gruptada en çok opere edilen seviye C5-6 düzeyiydi. Hastaların ASD grubunda ortalama takip süresi 4.78 yıl iken, PSF grubunda bu süre 9.85 yıldı. Tüm hastalara servikal MRG tetkiki yapıldı. Radyolojik olarak komşu segment dejenerasyonu disk yüksekliğinin kaybolması ve disk mesafesinin daralması, spondilolitik değişikliklerin olması, ligamentum flavum hipertrofisi varlığı, faset hipertrofisi varlığı, osteofit oluşumu ve tüm bunlara bağlı oluşan spinal kanalda değişen oranda darlık izlenmesi komşu segmentte gelişmiş olan dejenerasyonun radyolojik bulguları olarak kabul edildi. ASD grubunda 8 hasta, PSF grubunda 11 hastada radikülopatinin eşlik ettiği komşu segment dejenerasyonu saptanırken, toplamda 38 hastada asemptomatik komşu segment dejenerasyonu izlendi. Tek mesafe yumuşak disk hernisi ile opere edilen (anterior ve posterior yaklaşım) hastalarda komşu segment dejenerasyonu gelişmesi istatistiksel olarak Mann – Whittney ve Ki kare testleri kullanılarak incelendi ve p değeri 0.05'den küçük değerler anlamlı kabul edildi. İstatistiksel olarak incelendiğinde anterior ve posterior yaklaşımla opere edilen tek mesafe servikal yumuşak disk hernili hastalarda asemptomatik komşu segment dejenerasyonu gelişmesi ile semptomatik komşu segment dejenerasyonu gelişmesi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0.002). Bu sonuç çalışmamızda anterior ve posterior yaklaşımla tek mesafe yumuşak servikal disk hernisi nedeniyle opere edilen hastalarda sadece radyolojik olarak komşu segment dejenerasyonunun daha fazla oranda geliştiğini, buna karşılık radikülopatin de birlikte olduğu komşu segment dejenerasyonun ise daha az oranda geliştiğini; anterior ve posterior yaklaşımla yumuşak servikal disk hernisi nedeniyle opere edilen hastalarda öncelikle sadece radyolojik olarak komşu segment dejenerasyonunun saptanmasının daha fazla oranda izleneceğini ifade etmektedir. Anterior ve posterior cerrahi geçirmiş tek mesafe yumuşak servikal disk hernisi tanılı postoperatif dönmede komşu segment dejenerasyonu saptanan 57 hasta incelendiğinde cerrahi yöntemler arasında komşu segment dejenerasyonu gelişmesi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Bu sonuç çalışmamızda anterior ve posterior yaklaşımla opere edilen hastalarda cerrahi yaklaşıma göre komşu segment dejenerasyonu gelişmesinin oranının değişmediğini, cerrahi yönteme bağlı olarak opere edilen tek mesafe yumuşak servikal disk hernisi hastalarında komşu segment dejenerasyonunun gelişmesinde her iki cerrahi yöntemin biribirine bir üstünlüğü olmadığını ifade etmektedir. Her iki yöntemle opere edilen tek mesafe servikal yumuşak disk hernili olgularda postoperatif süreçte komşu segment dejenerasyonun geliştiğini ancak bunun oranının cerrahi yönteme bağlı değişmediği çalışmamızda gösterilmiştir. Komşu segment dejenerasyonun gelişim mekanizması halen tam olarak anlaşılamış olsa da çalışmamızın sonuçları daha ileri araştırmalara katkısı bulunması açısından anlamlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
79 of 97 patients with radicular symptoms were enrolled in this study that underwent operations due to cervical soft discal hernia in Department of Neurosurgery, Akdeniz University Medical School between 1986 and 2006. Patients with multi level discal hernia, reoperation, history of trauma and patients that have underwent operations involving infusion were excuted from this study. Anterior or posterior simple discectomy without fusion were performed at single level for all of the patients. Of the patients, 47 were male and 32 were female. For both of the anterior cervical discectomy (ACD) and posterior cervical foraminotomy (PCF) groups, males were more than females in number. Average age was 52 for ACD group and 48 for PCF group. There were no significant differences between the groups for age and gender. Most frequent level of operation was C5-6 for both of the groups. Mean follow up period was 4.78 years for ACD group and 9.85 years for PCF group. Cervical MRI was performed for the rest of the patients. Adjacent segment degenetarion by radiological imaging, loss of discal lenght and narrowing of interdiscal space, hypertrophy of ligamentum flavum, facetal hypertrophy, ostheophyte formation and verying degrees of narrowness in spinal canal due to these changes were accepted to be the radiological findings of adjacent segment degeneration. Adjacent segment degeneration with radiculopathy were seen in 8 patients in ACD group and in 11 patients in PCF group, and in total, 38 patients showed asymptomathic adjacent segment degeneration. Formation of adjacent segment degeneration in patients that have undergone surgery for single level soft discal hernia (anterior and posterior) were assesed by Mann-Whitney and chi square tests and p values lower than 0.05 were accepted to be significant. There was a significant difference between the formation of asympthomatic adjacent segment degeneration and sympthomatic adjacent segment degeneration in patients undergoing operation single level cervical discal hernia both in anterior and posterior approach (p = 0.002). This result in our study shows that radiological adjacent segment degeneration is more common than adjacent segment degeneration with radiculopathy in patients undergoing surgery for single level soft discal hernia performed by both anterior and posterior approach and that, adjacent segment degeneration can be confirmed by radiological techniques initially in patients undergoing surgery for single level soft discal hernia. Investigation of 57 patients who have developed adjacent segment degeneration after single level soft discal hernia operation have shown that there were no significant difference between surgical techniques for degeneration formation ( p >0.05). By this result, we stated that adjacent segment degeneration formation rate did not differ between anterior or posterior approach and so we concluded that non of the surgical techniques was superior to the other for the formation of adjacent segment degeneration in patients undergoing single level soft cervival discal hernia. In our study, it was shown that adjacent segment degeneration can form postoperatively in patients operated for single level cervical soft discal hernia but incidance of degeneration is not influenced by the surgical technique. Although mechanisms for the development of adjacent segment degeneration is not fully illuminated, the results of our study may be of importance in helping studies to be made in future.