Kolorektal cerrahide preperitoneal kateter analjezisi
Preperitoneal catheter analgesia in colorectal surgery
  1. Tez No: 324430
  2. Yazar: ALİ ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUNCAY YILMAZLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Kolorektal cerrahi sonrası ağrı yönetimi alanında optimal yöntem arayışı devam etmektedir. Ağrı ve yarattığı sistemik etkilerin, sürecin başladığı yer olan cerrahi alanda engellemesi amacıyla, lokal anestezik ilaçların insiziyon alanına uygulanmasını içeren çalışmalarda önemli mesafe alınmış olsa da henüz kesin sonuçlara varılamamıştır. Bu çalışmamızda, etkin bir postoperatif analjezi sağlamanın yanı sıra opioidlerin yan etkilerinden belirgin bir şekilde kaçınmayı sağlayarak ağrı yönetiminde yeni bir alan açan preperitoneal analjezi uygulamasındaki araştırmalara katkı sunmayı amaçladık.Mayıs 2009 ile Aralık 2011 tarihleri arasında kolorektal cerrahi sonrası periton kapatılarak periton ile abdominal fasya arasına yerleştirilen kateter yardımıyla preperitoneal lokal anestezik analjezisi uygulanan 100 hasta ile konvansiyonel analjezi uygulanan 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Demografik veriler, cerrahiye ait özellikler, postoperatif ağrı skorları, tüketilen analjezik miktarları ve klinik sonuçlar prospektif olarak kaydedildi.Her iki gruptaki hastaların demografik verileri ve cerrahi özellikleri benzer nitelikteydi.
Özet (Çeviri)
The search of optimal method for pain management after colorectal surgery is stil in progress. Although the previous studies have made an important progress in preventing pain and its sistemic effects at the side of pain onset via incisional local anaestethic infusion, the precise conclusions have not come through yet. In this study we aimed to contribute in researches about the preperitoneal analgesia practice which is a new area in peventing postoperative pain avoiding side affects of opioids.Totaly 200 patients were included in this study who undergone colorectal surgery between May 2009 and December 2011. Hundred patients have preperitoneal local anaesthetic analgesia via a catheter lying between peritoneum and fascia and the oher 100 patients have conventional analgesia for postoperative pain management. Demographical data, surgical characteristics, postoperative pain scores, analgesic consumptions and clinical outcomes were prospectively recorded.The demographics and surgical characteristics in both grups were comparable.