Laparatomi uygulanan kolorektal kanser hastalarında peroperatif sıvı tedavisinin postoperatif derlenme üzerine etkisi
The effect of peroperative fluid therapy on postoperative recovery in patients with colorectal cancer who underwent laparatomy
- Tez No: 281107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUD YAPICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kolorektal cerrahide uygulanacak sıvı tedavisi konusunda hala fikir birliği yoktur ve perioperatif sıvı tedavisi, günlük pratikte çok değişiklik göstermektedir. Bu çalışmada, kolorektal kanser tanısı ile laparatomi uygulanmış hastalarda, peroperatif sıvı uygulamasının, postoperatif fonksiyonel derlenme, yoğun bakım ve hastanede kalış sürelerine ve mortaliteye etkisinin araştırılması amaçlandı.Mersin Üniversitesi Bilimsel Araştırmaları Değerlendirme Komisyonu onayı alındıktan sonra, 2006-2010 yılları arasında kolorektal karsinom nedeni ile laparatomi uygulanan 128 olgunun dosyaları, anestezi, servis ve yoğun bakım takip formları taranarak, bilgilerine eksiksiz ulaşılan 123 hasta çalışmaya alındı. Hastalara preoperatif, intraoperatif ve postoperatif uygulanan kristalloid ve kolloid sıvı, kan ve taze donmuş plazma miktarı hesaplandı. Operasyon ve anestezi süreleri, yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri, Postoperatif Fonksiyonel Derlenmeleri 1, 2 ve 3. günlerde kaydedildi. Postoperatif derlenmede gecikme, komplikasyon olarak tanımlandı. Mortalite, yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri kaydedildi.Hastalar, peroperatif 2740 mL ve daha az volüm verilenler restriktif (Grup R, n=38), 2750 mL ve daha fazla volüm verilenler liberal (Grup L, n=85) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Peroperatif uygulanan kristalloid ve kolloid miktarı anlamlı olarak farklı bulunurken, postoperatif 1. ve 2. günlerindeki uygulamalar arasında fark bulunmamıştır. Grup L'de, intraoperatif daha fazla kan ve TDP kullanılmıştır. Grup L'ye göre Grup R'de gastrointestinal sistem fonksiyon derlenmesi daha hızlı bulunmuştur. Grup L'de oksijen tedavi süresi daha uzundur. Postoperatif 3.
Özet (Çeviri)
There is still focus of much debate about the fluid management in colorectal surgery and this regimen has variability in daily practice. In this study we aimed to asses the effect of perioperative fluid management on postoperative functional recovery, mortality and lenght of stay (LOS) in intensive care unit and hospital. After approval of Mersin University ethical commitee, anaesthesia, service care and intensive care records of 128 patients who had laparotomy operation between the years 2006- 2010 were studied. 123 patients with complete data were included. The preoperative, intraoperative and postoperatative fluid regiments (cristalloids, colloids, blood and fresh frozen plasma) were calculated. The duration of the anaesthesia and operation, intensive care and hospital LOS records and functional recoveries were enrolled for day 1,2 and 3. The delayed recovery was defined as complication. Mortality, intensive care unit and hospital LOS were also recorded.The patients were divided into two groups; the first group-called group R (n:38, restrictive), was the patients administrated 2740 mL or lower volumes peroperatively. The second group, called group L (n=85, liberal) was the patients administated 2750 mL or higher volumes. The cristalloids and colloids volumes which were administrated in peroperative period were statistically significant but there was no differences in volume management on days 1 and 2.