Hamilton grafları ve Hamilton renklendirmesi
Hamiltonian graphs and Hamiltonian coloring
  1. Tez No: 324474
  2. Yazar: AHMET HATİP GÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞERİF ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma temelde yedi bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk iki bölümü kısa bir giriş ve kaynak bildirişine ayrılmış olup, üçüncü bölümde Graf Teorisi ile ilgili temel kavramlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde Hamilton grafları ve bu graf sınıfıyla ilgili temel kavram ve teoremler genel hatlarıyla işlenmiştir. Beşinci bölümde Hamilton renklendirmesi ele alınıp, kavramlar, bazı teoremler ve sonuçları verilmiştir. Altıncı bölümde Hamilton renklendirmesi bazı özel graf sınıflarına uygulanmıştır. Son bölümde ise, genelleştirilmiş Petersen grafları üzerinde Hamilton renklendirmesi çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists essentially of seven chapters. In the first two chapters are given a short introduction and a notification of references. In chapter three fundamental concepts of Graph Theory have been given. Hamiltonian graphs, its basic features and some related theorems are given in chapter four. In chapter five, Hamiltonian coloring and related some theorems and corollaries are stated. Hamiltonian coloring of some special graph classes have been applied in chapter six. In the last chapter, Hamiltonian coloring on the generalized Petersen graphs is studied.