İzmir bölgesindeki kedilerde ürolitiazis'in insidansı ve ürolitlerin kimyasal kompozisyonu
Incidence of urolithiasis and chemical composition of uroliths in cats in izmir region
- Tez No: 950420
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN DÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, İzmir bölgesinde veteriner kliniklerine üriner sistem şikayeti ile getirilen kedilerde saptanan ürolitiazis'in insidansı ve alınan ürolitlerin kimyasal kompozisyonunun tespiti amacıyla yapılmıştır. Bölgedeki 6 kliniğin 12 aylık hasta portföyü incelenmiş ve 18 kediden sistotomi ile alınan taşlar Ankara MTA laboratuvarında "X Işını Difraksiyon yöntemi' ile kimyasal analizleri yapılmıştır. Bu amaçla 2024 yılında Albatros, Aşkvet, Peterson, Puppy, Mekvet ve Vetstop veteriner kliniklerine gelen kedilerin fiziksel, radyolojik ve mikroskobik muayeneleri yapılmıştır. Alt üriner sistem şikayeti ile gelen kediler ayrılmıştır. Bu kedilerden ürolitiazis olanların sayısı ve 0,3 mm' den büyük ürolit içerenlerin sayısı saptanmıştır. Ayrıca farklı yaş ve cinsiyetteki 18 kediye sistotomi operasyonu yapılmış ve taşlar başarı ile alınmıştır. Daha sonra bu taşlar her türlü vücut sıvısı, salgısı ve dokusundan temizlenmesi için alkol ile yıkandıktan sonra oda sıcaklığında kurutulmuştur. Bu taşlar kilitli poşetlere alınıp farklı dönemlerde analize yollanmıştır. Üriner sistem şikayeti ile getirilen kedilerin %25'inde ürolitiazis tablosuna rastlanmış ve bunların %3'ünde 0,3 mm'den büyük ürolitler saptanmıştır. Toplanan 18 ürolitin %50'sinin struvit, %39'unun kalsiyum oksalat, %11'inin de miks (struvit+kalsiyum oksalat) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the incidence of urolithiasis and the chemical composition of uroliths collected from cats brought to veterinary clinics in Izmir region with urinary system complaints. The 12-month patient portfolio of 6 clinics in the region was examined and stones taken from 18 cats by cystotomy were chemically analyzed using the“X-Ray Diffraction method”at the Ankara MTA laboratory. For this purpose, physical, radiological and microscopic examinations of cats coming to Albatros, Aşkvet, Peterson, Mekvet and Vetstop veterinary clinics were carried out in 2024. Cats presenting with lower urinary tract complaints were separated. The number of these with urolithiasis and those containing uroliths larger than 0,3 mm were determined. Additionaally, cystotomy was performed on 18 cats of different ages and genders, and the Stones were successfully removed. These stones were then washed with alcohol to remove any body fluids, secretions and tissues, and then dried at room temperature. These Stones were placed in zip-lock bags and sent for analysis at different periods. Urolithiasis was found in 25% of cats brought with urinary system complaints, and uroliths larger than 0.3 mm were detected in 3% of them. It was determined that 50% of the 18 uroliths collected were struvite, 39% were calcium oxalate, and 11% were mixed (struvite + calcium oxalate).