pf kabuğunda korsuz kabuk modeli hesaplamaları
No-core shell model calculations in pf shell
  1. Tez No: 324560
  2. Yazar: BAYRAM KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde, Ca(40, 42, 44, 46, 48) çekirdekleri için CD-Bonn nükleon-nükleon yalın potansiyelinin kullanımıyla ab-initio korsuz kabuk modeli çerçevesinde 0?? ve 2?? model uzaylarında etkin iki-cisim etkileşmeleri elde edilmiştir. Etkin iki-cisim etkileşmelerinin kullanımıyla ele alınan çekirdekler için iki-cisim küme seviyesinde korsuz kabuk modeli yöntemiyle 0?? ve 2?? model uzaylarında etkin Hamiltonienler inşa edilmiştir. Daha sonra ele alınan çift-çift Ca çekirdekleri için J? = 0+, 2+, 4+ ve 6+ uyarılma ve pozitif pariteli durumlar ve bunlara karşılık gelen enerjileri hesaplanmıştır. Son olarak korsuz kabuk modeli hesaplamalarında kullanılan harmonik osilatör enerji paketi ??'ya bağımlılık incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two-body effective interactions for nuclei are calculated within the framework of ab-initio no-core shell model by using the bare CD-Bonn nucleon-nucleon potantial. The effective Hamiltoniens in 0?? and 2?? model spaces are constructed at the two-body cluster level by using the obtained two-body effective interactions. Then, J? = 0+, 2+, 4+ and 6+ positive parity states and the corresponding energies are calculated for the even-even Ca nuclei. Finally the ?? dependents of no-core shell model calculations are investigated.