Zayıf çiftlenimli IS (ı=1/2, s=5/2) spin sistemlerinde bazı çok-pulslu ÇMR deneylerinin benzetişimi
Simulation of some multiple-pulse NMR experiments in weakly coupled IS (i=1/2, s=5/2) spin systems
  1. Tez No: 324562
  2. Yazar: ŞEFİK NARDALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TOKATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma sırasıyla beş farklı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, tez konusunun literatürdeki öneminin vurgulanması için literatür özeti verilmiş ve konunun amacı belirtilmiştir. İkinci bölümde, Çekirdek Magnetik Rezonans (ÇMR) tanımlanmıştır. Ayrıca ÇMR' deki temel etkileşmeler ve bu etkileşmelerin çözümlenmesi için kuramsal yöntemler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, 1B ve 2B çok pulslu ÇMR spektroskopisi ve Fourier dönüşümleri gösterilmiş, devamında, Maple'da program yazılımı süreci açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, örnek olarak 1B INEPT ve 2B J çözümlü ÇMR deneylerinin benzetişimlerinin oluşturulması için maple paket programı kullanılmıştır. Beşinci bölümde ise, zayıf çiftlenimli IS (I=1/2, S=5/2) spin sistemi için çok pulslu ÇMR deneylerinin benzetişiminde kullanılan program yazılımı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consist of five different chapters. In the first chapter, the summary of literature is given in order to emphasize the significance in the literature of the thesis subject, and the purpose of subject are explained. In the second chapter, the NMR (Nuclear Magnetic Resonance) is briefly defined. Besides, to analyze multi-pulse NMR experiments the fundamental interactions and theoretical methods in the NMR are described. In the third chapter, fourier transforms for multi-pulse one- (1D) and two- (2D) dimension NMR spectroscopy are shown and the following section, process writing programme in Maple is presented. In the fourth chapter, the maple package programme is used for simulations of the 1D INEPT and 2D J resolved NMR experiments as example. In the fifth chapter, it is shown that writing programme in Maple can be easily used for simulations of multiple-pulse NMR experiments for weakly coupled IS (I=1/2, S=5/2) spin systems.