Maple paket programında çarpım operatör hesaplamaları
Product operator calculations in maple package programme
  1. Tez No: 295162
  2. Yazar: AYŞE ÖZDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TOKATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, bir ve iki boyutlu (1B ve 2B) çok-pulslu ÇMR deneylerini analiz etmek için Maple komutları çerçevesinde çarpım operatör kuramına dayalı bir benzetişim programı sunuldu. Tüm komutlar kimyasal kayma, spin-spin çiftlenim ve radyofrekans terimlerini içeren Hamiltoniene sahip zayıf çiftlenimli IS (I=1/2, S=3/2) spin sistemine uygulandı.Sonraki kesimlerde, çok pulslu ÇMR deneylerinin benzetişiminde kullanıcı tarafından kullanılacak olan en önemli komutlar gösterildi. Programın kullanımını göstermek için bazı 1B ve 2B ÇMR deneyleri örnek olarak verildi.
Özet (Çeviri)
In this study, a simulation program in the framework Maple procedures to analyze one and two dimenssional (1D and 2D) multiple puls NMR experiment using product operator theory is reported. We apply our procedures to purely weakly coupled IS (I=1/2, S=3/2) spin system described by a Hamiltonian consisting of chemical shift, spin-spin coupling and radiofrequency puls terms.In the following section we present the description of the most important procedures that user can employ to simulate a multiple puls NMR experiments. To illustrate the use of the program some 1D and 2D NMR experiments are given as example.