Karacaören I ve II Baraj gölleri'ndeki Cyprinus carpio (L., 1758) (sazan)'nun total yağ asidi bileşiminin mevsimsel değişiminin belirlenmesi
Determination of the seasonal changes on total fatty acid composition of Cyprinus carpio (L., 1758) in Karacaören I and II lake
  1. Tez No: 324579
  2. Yazar: EREN SARISALTIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KALYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Burdur İli sınırları içerisinde yer alan ve Karacaören I ve II Baraj Gölleri'nde yaşayan, Cyprinus carpio (L., 1758)' nun total yağ asidi bileşimi üzerine mevsimsel değişimin etkisi gaz kromatografik metodla araştırılmıştır.Bu çalışma sırasında yaz mevsimi için temmuz, sonbahar mevsimi için ekim, kış mevsimi için ocak, bahar mevsimi içinse nisan aylarında her bir arazi bölgesinden üçer adet balık örneği alınmış ve analiz tarihine kadar -20 °C'ye ayarlanmış deep-freeze de saklanmıştır. Mayıs ayındaki analizler sonucunda Karacaören I ve II Baraj Gölleri'nde yaşayan Cyprinus carpio (L., 1758)' nun bileşiminde toplam 30 farklı yağ asidi çeşidi belirlenmiştir. Farklı sayıda yağ asidi görülmesinde mevsimsel sıcaklık değişimlerinin etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of seasonal changes of total fatty acid composition of Cyprinus carpio (L., 1758), which lives in Karacaören I and II dam lakes located within the boundaries of Burdur in Turkey, was investigated by using gas chromatographic method. During this study, for the summer season of July, for the autumn season of October, for the winter season of January, for the spring season of April, three fish samples were taken from each region of the land and they were stored in deep-freeze set to -20 degrees until the analysis date. At the end of the analyzes in May, 30 different kind of fatty acids were found in the composition of Cyprinus carpio (L., 1758) which lives in Karacaören I and II dam lakes. It is showed that the seasonal temperature variations affects the occurence of a different number of fatty acids.