Nanoakışkan malzemelerin elektromanyetik ekranlama özellikleri
Electromagnetic shielding effectiveness of nanofluid materials
  1. Tez No: 324581
  2. Yazar: BURAK KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez çalışmasında; elektromanyetik uyumluluk ve elektromanyetik girişimin tarihsel gelişimi ve teorik temelleri incelenerek, elektromanyetik uyumluluk için kullanılan yöntemlerden biri olan ?ekranlama? konusu detaylı olarak ele alınmıştır. Elektromanyetik ekranlama çeşitleri ve seviyeleri üzerinde durulmuştur.Nanoteknoloji, tarihsel gelişimi, ülkemizdeki ve hayatımızdaki yeri incelenmiş, bu teknoloji ile üretilen ürünlerin özellikleri ile bir tür solüsyon olarak adlandırılabilecek nanoakışkanlara değinilerek, kullanım alanları ve amaçları irdelenmiştir.Yansımalı oda mantığını minimize ederek bir test düzeneği kurulmuş ve ölçümlerde bu düzenek kullanılmıştır. Kurulan bu düzenekte birbirinden izolesi nanoakışkanla sağlanabilen iki oda simule edilmeye çalışılmıştır. Sigma-Aldrich firmasından temin edilen ve nanoteknoloji ürünü olan; Baryum stronsiyum titanyum oksid, baryum titanat ve stronsiyum titanat nanotozları ile farklı solüsyonlar hazırlanarak elektromanyetik ekranlama etkinlikleri test düzeneğinde ölçülmüştür.Ölçümlerde nanoakışkanlar sadece durağan olarak değil, hareketlendirilmek suretiyle de ölçümlere tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular, girdi?çıktı mantığında tablolaştırılarak, örnek bir çalışma olması konusuna önem verilmiştir.Son olarak elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir. Gelecekteki akıllı ekranlama teknolojisinin bugünü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; historical development and theoretical foundations of electromagnetic compatibility and electromagnetic interference are investigated. Shielding, which is one of the methods used for electromagnetic compatibility are discussed in detail. Focused on the types and levels of electromagnetic shielding.Nanotechnology, its historical development, its role in our country and our lives is reviewed. Specifications of the products produced with this technology and a kind of solution which is called nanofluids is mentioned. Uses and purposes of their use are discussed.A test system established by minimizing chamber room logic and used for the measurements. In this set up, try to simulate two room which is isolated with nanofluids. Barium titanate, barium strontium titanium oxide and strontium titanate nanopowders are provided from Sigma-Aldrich firm. Electromagnetic shielding properties of prepared different solutions were measured in test set up.In the measurements, not only for static measurements of nanofluids is experimented. The measurements repeated by vibrating nanofluids. The findings, presented in tables logic of the input-outputs. Attention has been paid to make the study as a sample work.Finally the results obtained are analyzed. Smart shielding of future is investigated.