Hasarlı çene kemiği tedavisinde protez dolgu malzemesinin ve abutment boyunun etkisinin sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmesi
Investigation of the effect of prosthetic material filling and abutment length on the treatment of damaged mandibula using finite element method
  1. Tez No: 324608
  2. Yazar: SİNAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Geçmişten günümüze kadar insan vücudunda kendisinden beklenen fonksiyonu yerine getiremeyen uzuvlar yerine bunların vazifesini yapan çeşitli malzemeler geliştirilmektedir. Dental implantlar da günümüzde en yaygın kullanılan yapay uzuvlardır. Bu tez çalışmasında tamamen dişsiz ve hasarlı alt çene kemiğindeki hasardan kaynaklanan eksikliğin, uygun implant abutment boylarıyla veya çene protez malzemesiyle telafi edilmesi için sonlu elemanlar yöntemi kullanarak oluşturulan modellerdeki etkin parametreler belirlenmeye çalışıldı.Bu tez çalışmasında ilk olarak optik tarama metodu kullanılarak gerçek bir hastaya ait protez tarandı. Sonra elde edilen verilere uygun alt çene kemiği yapısı oluşturulup bu yapıdan çeşitli hasarlı modeller elde edildi. Çalışmanın analiz kısmında ise, çeşitli yükleme şartları altında çene kemiğindeki hasarın, abutment boyu ve protez malzeme dolgusu kullanılarak telafi edilmesiyle elde edilen yeni modellerin, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak gerilme analizleri yapıldı. Gerçekleştirilen bu analizler ile birlikte hasarsız durumdaki çene kemiğinin gerilme analizlerinin karşılaştırılması yapılarak aynı yükleme şartlarında hasarlı yapıların telafisi için uygulanabilir en ideal yöntemin protez malzeme dolgusuyla sağlanabileceği bulundu.
Özet (Çeviri)
From past to present, instead of the parts of the human body which cannot fulfill its expected functions, a variety of materials that serve the same aim are developed. Dental implants are the artificial parts which are widely used nowadays. In this thesis, it is studied to determine main factors in order to recover deficiency caused by totally edentulous and damaged mandibula by using lengths of implant abutment or chin plate material via the finite element method.In this study, a dental prosthesis of actual patient was first screened by using optical scanning method. The structure of lower jaw bone suited to the obtained data was then created and the different damaged models were designed using this structure. The stress analysis was finally performed using finite element method to evaluate the recovery of damaged models by using new models designed using the different abutment length and prosthetic filling material under various loading conditions. The results showed that the ideal method to treat the damaged structures can be provided by using prosthetic material filling after comparing the obtained data from stress analysis with damaged and undamaged jaw bone under the same loading conditions.