Tiyofen ve 1,2,4-Triazol-3(5)-On içerikli schıff bazlarının sentezi, karakterizasyonu ve biyokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of schiff bases possesing thiophen and 1,2,4-Triazole-3(5) -one, characterization and examine biochemical properties
- Tez No: 324607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL SANCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, 2- (4-amino-5-okso-3 -(tiyofen-2-ilmetil)-4,5-di hidro-1,2,4-triazol-1-il) asetohidrazid (45)' in 1 ve 2 ekivalent oranda sırasıyla tiyofen-2-karboksialdehit, furan-2-karboksialdehid, piridin-3-karboksialdehit, benzaldehid ve 4-metoksibenzaldehid ile reaksiyonundan 46 (47, 48, 49, 50 ve 51) ve 52 tipi (53, 54, 55, 56 ve 57) 10 adet orijinal nitelikte schiff bazlarının sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen 46 ve 52 tipi bileşiklerin, antioksidan ve antimikrobial aktiviteleri test ettirilmiş, 46 ve 52 tipi bileşikler de antimikrobiyal aktivite gözlenmezken, yapılan antioksidan aktivite tayininde sentezlenen bileşiklerin hepsinde orta derecede antioksidan aktivite tespit edilmiştir. Sentezlenen orijinal nitelikteki 46 ve 52 tipi 10 adet bileşiğin yapı aydınlatılması FT-IR , ¹H-NMR , ¹³C-NMR (APT) ve LC/MS-MS spektroskopi yöntemleri kullanılarak yapılmış ve sentezlere ilişkin reaksiyon mekanizmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 10 novel Schiff bases numbared 46 (47,48,49,50,51) and 52 type (53,54,55,56,57) were synthesized from the reaction 2-(4-amino-5-oxo-3-(thiophen-2-ylmethyl)-4,5-dihydro-1,2,4-triazol-1- yl)acetohydrazide (45) with one and two equivalent rates of thiophene-2-carbaldehyde, furane-2-carbaldehyde, pyridine-3-carbaldehyde, benzaldehyde ve 4-methoxybenzaldehyde respectively. Synthesized compounds were tested for antioxidant and antimicrobial activities. While 46 and 52 type compounds did not show antimicrobial activity, compounds 46 (47,48,49,50,51) and 52 type (53,54,55,56,57) gave moderate antioxidant activitiy. The synthetic 10 new compounds were identified by FT- IR, 1H-NMR, 13C-NMR (APT) and LC/MS-MS data. Possible reaction mechanisms were proposed for the synthetic compounds.