Karagöl - Sahara Milli Parkı (Şavşat, Artvin) içerisindeki Karagöl'ün kıyı bölgesi bentik alg florası
Littoral zone benthic algal flora of Karagol in Karagol-Sahara National Park (Şavşat, Artvin)
- Tez No: 324619
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Karagöl'ün kıyı bölgesi bentik alg florası, mevsimsel değişimi ve göl suyunun fiziksel ve kimyasal özellikleri Ekim 2008 ve Eylül 2010 arasında araştırılmıştır.Ochrophyta (58), Charophyta (41), Chlorophyta (33), Cyanobacteria (18), Euglenozoa (17) ve Moyzozoa (2) divizyolarına ait toplam olarak 169 takson tespit edilmiştir. Karagöl'ün bentik florasında Scenedesmus acutus f. tetradesmiformis, S. setiferus, Gonatozygon kinahanii, Actinotaenium diplosporum var. americanum, Cosmarium pseudoexiguum, Staurastrum hantzschii, S. boreale var. quadriradiatum, Staurodesmus dejectus var. apiculatus, Cronbergia siamensis, Trachelomonas cervicula, T. hispida var. granulata ve T. superba taksonları Türkiye alg florası için yeni kayıt olarak tespit edilmiştir. Gölün bentik florasında hem tür sayısı hem de yoğunluk olarak en baskın divizyo Ochrophyta olmuştur. Bentik bölgede Cyclotella ocellata en baskın tür olmuş ve bunu Epithemia sorex, Encyonema minutum, Staurosira venter ve S. construens türleri takip etmiştir.Göl suyunda ölçülen fiziksel ve kimyasal parametrelerden sıcaklık ve oksijen alglerin mevsimsel dağılımlarında en belirleyici çevresel faktörler olmuştur. Epipelik algler için hesaplanan Shannnon-Weaver çeşitlilik indeks değerleri 1,375 ? 3,128 arasında değişim göstermiş ve ortalama değeri 2,188 olarak kaydedilmiştir. Gölün bentik alg kompozisyonu ve suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri gölün mezotrofik karakterde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Benthic algal flora of Karagol Lake, its seasonal variation and physical and chemical factors of the lake water were investigated between October 2008 and September 2010.Total 169 taxa that belong to divisions Ochrophyta (58), Charophyta (41), Chlorophyta (33), Cyanobacteria (18), Euglenozoa (17) and Myzozoa (2) were identified. In the benthic flora of the Karagol Lake Scenedesmus acutus f. tetradesmiformis, S. setiferus, Gonatozygon kinahanii, Actinotaenium diplosporum var. americanum, Cosmarium pseudoexiguum, Staurastrum hantzschii, S. boreale var. quadriradiatum, Staurodesmus dejectus var. apiculatus, Cronbergia siamensis, Trachelomonas cervicula, T. hispida var. granulata, and T. superba were identified new record for Turkish freshwater algal flora. In the benthic flora of the lake Ochrophyta division in terms of both species richness and abundance was the most dominant division. In the benthic, Cyclotella ocellata was the most dominant species and Epithemia sorex, Encyonema minutum, Staurosira venter and S. construens were subdominant.Physical and chemical parameters in the the lake water, temperature and dissolved oxygen were the most important factor that determining seasonal distribution of the algae. Shannon-Weaver diversity index values calculated for epipelic algae had varied 1,375 ? 3,128 and its mean value was recorded as 2,188. Benthic algal composition of the lake and physical and chemical parameters of the lake water indicate that the lake is mesotrophic character.