Deltamethrin ve Quizalofop-p-etil pestisitlerinin Helianthus annuus L. (Ayçiçeği) kök ucu hücreleri üzerine mutajenik etkilerinin araştırılması
Investigation of mutagenic effects of the pesticides Deltamethrin and Quizalofop-p-ethyl on root tip cells of Helianthus annuus L. (Sunflower)
  1. Tez No: 324620
  2. Yazar: MEHMET CENGİZ KARAİSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İNCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Deltamethrin ve Quizalofop-p-etil pestisitlerinin Helianthus annuus L. kök ucu hücreleri üzerine mutajenik etkileri araştırıldı. Çimlendirilen tohumlara, 0,25, 0,5, 1 ve 2 ppm Deltamethrin, 0,75, 1,5 ve 3 ppm Quizalofop-p-etil ile 24, 36 ve 48 saat muamele edildi. Deltamethrin ve Quizalofop-p-etil'in doz ve zaman artışına bağlı olarak Helianthus annuus'un kök büyümesini inhibe ettiği, köklerde bazı morfolojik değişikliklere neden olduğu, mitoz bölünmeyi önemli derece baskıladığı ve mitotik hücrelerde çeşitli kromozomal anormalliklere neden olduğu tespit edildi. Meristematik hücrelerde hücre bölünme frekansının önemli ölçüde azaldığı gözlendi. En yaygın kromozom anormallikleri olarak yapışık kromozom, profazda düzgün dağılmamış kromatin, c-mitoz, kromatid köprüsü ve geri kalmış kromozoma rastlanıldı. Buna ilave olarak, uygulama gruplarının neredeyse tamamında mikronükleus oluşumu tespit edildi. Yapılan mutajenite testleriyle Deltamethrin ve Quizalofop-p-etil'in ayçiçeği üzerinde mutajenik bir etkiye sahip olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the mutagenic effects of pesticides of Deltamethrin and Quizalofop-p-ethyl were investigated on root tip cells of Helianthus annuus L. The germinated seeds were treated with 0,25, 0,5, 1 and 2 ppm of Deltamethrin, 0,75, 1,5 and 3 ppm of Quizalofop-p-ethyl for 24, 36 and 48 hours. Depending on the increased dose and exposure time of Deltamethrin and Quizalofop-p-ethyl, inhibition in root growth, some morphological changes in the roots, suppression on mitosis and various chromosomal abnormalities in mitotic cells were determined. Significant decreases in cell division frequency of meristematic cells were observed. The most common chromosome abnormalities were stickness, disturbed chromatin in prophase, c-mitosis, chromatid bridges and laggard chromosomes. In addition, micronucleus formation was observed in almost all of the application groups. Mutagenity tests showed that Deltamethrin and Quizalofop-p-ethyl have mutagenic effect on sunflower.