İki boyutlu dikdörtgen şekilli stok kesme problemleri için sezgisel-metasezgisel algoritma ve yazılım geliştirme
Rectangular shaped two-dimensional cutting stock problem for heuristic -meta heuristic algorithm and software development
- Tez No: 324658
- Danışmanlar: PROF. RAMAZAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde küresel rekabet her geçen gün artmaktadır. Rakiplerine göre fiyat, kalite ve zaman noktasında üstünlük sağlayan firmalar başarı elde etmektedir. Bu noktada stok kesme problemleri doğru çözüldüklerinde tasarruf açısından büyük önem kazanmaktadır.Stok kesme problemi; büyük boyutlardaki stok malzemesinden küçük ebatlardaki sipariş malzemelerinin en az fire ile elde edilmesidir. Stok kesme problemleri mobilya, kağıt, demir, çelik, plastik, cam gibi birçok sektörde görülmektedir.Bu çalışmada iki boyutlu dikdörtgen elemanlı stok kesme problemleri hakkında bilgi verilmiş, çözüm yaklaşımları anlatılmıştır. Çözüm yaklaşımları ışığında sezgisel ve metasezgisel yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılımın geliştirilmesinde Visual Basic 6.0 kullanılmıştır. Geliştirilen bu yazılımlar ile kare ve dikdörtgen parçalardan oluşan, parça sayıları farklı örnekler çözülmüştür. Aynı örnekler ticari bir program olan Diamino programı ile çözülerek geliştirilen sezgisel ve metasezgisel yazılımın performansı değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar geliştirlen metasezgisel yazılımın kabul edilebilir sürede iyi çözümler ürettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
At the present, global competition is increasing every day. Compared to its competitors on price, quality and time point is obtained which is superior to their success. Cutting stock problems at this point are becoming of great importance in terms of saving when solved correctly.Cutting stock problem; a large-dimensioned(sized) stock material (a large stock material sizes) with a minimum of waste materials in order to achieve small-dimensioned order materials (small sizes).Cutting stock problems; furniture, paper, iron, steel, plastic, glass such as seen in many sectors.In this study, two-dimensional rectengular element provides information on cutting stock problems and solution approaches are described. According to solution approaches, heuristic and metaheuristic algorithms are developed. Visual Basic 6.0 is used for the development of this software. With these softwares, different part number of examples consisting square and rectangular pieces, are solved. The same examples are solved by acommercial program of Diamino Program. According to this solution, heuristic and metaheuristic software performance is evaluated. These results show that developed metaheuristic software produces better solutions in an acceptable time.