Karbon iplik dolgulu termoset film kompozitlerde arayüzey çalışmaları
Study of interface of carbon fiber reinforcement thermoset prepreg composites
  1. Tez No: 324715
  2. Yazar: VOLKAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT AKBULUT, YRD. DOÇ. DR. SEÇKİN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Elyaf takviyeli polimerik kompozit malzemelerde arayüzey mekaniğinin iyileştirilmesi, kompozitin mukavemeti açısından büyük önem taşımaktadır. Arayüzey mekaniği doğrudan elyaf ile matriks malzemesi arasındaki mekanik tutunma ve kimyasal bağlanma ile ilgilidir. Bu çalışmada karbon fiber takviyeli epoksi kompozitlerin arayüzey dayanımına etki eden kimyasal bağlanma performansı, nanoteknolojik yöntemler ile arttırılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda polimerik matriks içine kütlece %0,1 oranında takviye edilen ?Grafen? bazlı nanopartiküller (GO) ile modifiye epoksi sistemler oluşturulmuş ve prepreg üretim yöntemi ile karbon fiber takviyeli epoksi kompozitler üretilmiştir. Yapılan mekanik testler sonucunda, çekme ve eğilme mukavemetlerinde sırasıyla %41 ve %33'lere varan artışlar sağlanmıştır. Tabakalar arası kayma mukavemeti (ILSS) değerinde en yükseği %58 olmak üzere ciddi artışlar sağlanarak kompozitin arayüzey dayanımı arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Enhancement of interface mechanics in fiber reinforced polymer matrix composite materials is crucial for the composite strength. Interface mechanics is related to effects such as mechanical interlocking and chemical bonding between the fiber and matrix material. In this study, mechanical properties of carbon fiber reinforced epoxy composites was aimed to be improved via nanotechnological methods. Within this scope, modified epoxy systems were prepared by adding 0.1 wt% graphene based nano particles and carbon fiber reinforced epoxy composites were produced by prepreg manufacturing technology. Mechanical tests revealed 41% and 33% enhancements on tensile and bending strengths, respectively. Significant improvements on interlaminar shear strength (ILSS) values up to 58% indicated an increase in composite interfacial strength.