Kuinazolinon temelli enantiyomerik saf aziridin diollerin sentezi ve dietil çinkonun aril aldehitlere asimetrik katılmasında ligand olarak değerlendirilmesi
Synthesis and assesment of enantiomerically pure quinazolinone-based aziridine diols as chiral ligands in the asymmetric addition of diethylzinc to aryl aldehydes
  1. Tez No: 324732
  2. Yazar: SAFFET ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDULLAH KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kiral bir ligand eşliğinde dietilçinkonun aldehitlere asimetrik katılması ile kiral sekonder alkollerin sentezi sentetik organik kimyada önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışma kapsamında yeni bir sınıf enantiyomerik saf kuinazolinon temelli aziridin diollerin sentezi (S)-laktik asitten çıkılarak gerçekleştirildi ve dietilçinkonun aril aldehitlere asimetrik katılmasında ligand olarak etkinlikleri incelendi. Sentezlenen kuinazolinon temelli aziridin diollerden ikisinin yüksek enantiyoseçici ligand oldukları belirlendi. Dietilçinkonun bu ligandlar eşliğinde prokiral aldehitlere asimetrik katılması ile (R)- ve (S)-1-fenilpropanol türevleri yüksek enantiyoseçicilik (%92-86) ile elde edildi.
Özet (Çeviri)
Synthesis of chiral secondary alcohols through asymmetric addition of diethylzinc to prochiral aldehydes in the presence of a chiral ligand constitutes an important place in synthetic organic chemistry. In this present dissertation, a new class of enantiomerically pure quinazoline-based aziridine diols strating from (S)-lactic acid were prepared and evaluated as ligands in the asymmetric addition of diethylzinc to aryl aldehydes. Two of the prepared ligands were found to exhibit high enantioselectivity for catalytic reaction. Using these ligands in the asymmetric addition of diethylzinc to prochiral aldehydes, (R)- and (S)-1-phenylpropanol derivatives were obtained in high enantioselectivities (up to 92%).