Polikarbazol/Kitosan iletken kompozitlerinin elektrokimyasal sentezi ve karakterizasyonu
Electrochemical synthesis and characterization of Polycarbazole/Chitosan conductive composites
  1. Tez No: 324768
  2. Yazar: VEYSEL POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM BALUN KAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada platin elektrot üzerinde lityum perklorat/asetonitril elektrolit ortamında dönüşümlü voltametri ve kronoamperometri yöntemleriyle polikarbazol/kitosan kompozitleri sentezlendi. Farklı karbazol (monomer) konsantrasyonları ve elektroliz koşullarında yapılan deneyler sonucu optimum koşullar belirlendi. En uygun karbazol monomeri derişiminin 0,05 M ve elektroliz süresinin 15 dakika olduğu tespit edildi. Elde edilen polikarbazol ve polikarbazol/kitosan kompozitleri FT-IR, EIS, TGA, SEM ve dönüşümlü voltametri teknikleri ile karakterize edildi. Polimer ve kompozitlerdeki kütle kayıpları termogravimetrik analizle tespit edildi ve kompozit yapıdaki kitosan miktarı arttıkça termal dayanıklılığın arttığı gözlemlendi. Ayrıca polimer ve kompozitlerdeki morfolojik farklılıklar SEM ile incelendi. Yapılan spektroskopik ve elektrokimyasal ölçümlerde iletkenliğin monomer konsantrasyonu ve yapıdaki kitosan miktarıyla doğru orantılı olarak arttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this work, polycarbazole/chitosan composites were synthesized in lithium perchlorate/acetonitrile medium by cyclic voltammetry and chronoamperometry techniques. Optimum conditions were determined after conducting experiments with different carbazole (monomer) concentrations and electrolysis conditions. 0,05 M carbazole concentration and 15 min. time were established for the optimum conditions. Characterisation of the polycarbazole/chitosan composites were performed using FT-IR, EIS, TGA, SEM and cyclic voltammetry techniques. Mass losses in the polymer and composite were detected with thermogravimetric analysis and an increase was observed in the thermal stability with the incresing amount of chitosan in the composite. In addition, morphological changes on the polymer and composite were studied with SEM. In conducted spectroscopic and electrochemical measurements, it was determined that the conductivity is directly proportional to the monomer concentration and the amount of chitosan in the structure.