Improvement of performance of heterogeneous WIMAX systems by using relay networks
Heterojen WIMAX sistemlerinin röle ağlar kullanılarak başarımının arttırılması
- Tez No: 324795
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL ŞAFAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Heterojen kablosuz iletişim sistemleri, WIMAX, WiFi, HSPA, 3G gibi farklı kablosuz teknolojileri kullanarak abonelere ses, görüntü, veri iletişimi için kablosuz, kesintisiz, genişbantlı servisler sunar. Kablosuz teknolojilerin her biri farklı sistemler ve ayrı bir iletişim ağı mimarisi ile gerçekleştirilmektedir. Farklı sistemlerin birlikte kullanıldığı heterojen sistemlerde, en düşük bedelle, kapsama alanının ve system kapasitesinin arttırılması, servis kalitesinin iyileştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu tezde heterojen sistemlerin röle ağlar kullanılarak, kapsama alanının ve sistem kapasitesinin arttırılması, servis kalitesinin iyileştirilmesi dolayısıyla başarımının arttırılması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda OPNET simülatörü kullanılarak çok atlamalı heterojen sistemlerin başarımın arttırılabilmesi için röle yapıları, kuyruk metodları, yayılma kayıpları, protokoller, hız, trafik, gecikme, modülasyon, kodlama, çoklama gibi çeşitli sistem parametreleri gözönüne alınarak heterojen sistemlerin başarımı analiz edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Heterojen WIMAX sistemleri, WLAN, IEEE 802.16j, çok atlamalı röleli sistemler
Özet (Çeviri)
Heterogeneous wireless communication systems use different wireless technologies such as WIMAX, WiFi, HSPA, 3G, etc? in providing continuous, wireless, wideband voice, video and data communication services to users. Each wireless technology is implemented for different systems with different communication network architectures. In heterogeneous systems, where different systems are used together, increasing the system capacity and coverage, improving the quality of service and the error performance at a minimum cost is of great significance. The aim of this thesis is to increase the coverage area and system capacity, improve the quality of service and the system?s performance by using relay networks in heterogeneous systems. The OPNET simulator is used in order to increase the system performance of multihop, heterogeneous systems, where various system parameters such as relay topology, queuing methods, propagation loss, network protocols, velocity, traffic, delay time, coding, multiplexing and modulation are considered in the error performance analysis of the heterogeneous systems.KEYWORDS: Heterogeneous WIMAX Systems, WLAN, multihop relay system