Öğretmenlerin eleştirel düşünme eğilimlerinin mesleki özellikler açısından karşılaştırılması: Çankaya, Yenimahalle, Mamak ilköğretim okulları örneği
Research on comparison of teachers? critical thinking dispositions with some vocational factors; Çankaya, Yenimahalle, Mamak primary schools sample
  1. Tez No: 324824
  2. Yazar: YASEMİN ERDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMAY ÇOKLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalısmada ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerinelestirel düsünme eğilimlerinin mesleki özellikler açısından karsılastırılmasıamaçlanmıstır. Karsılastırmalı iliskisel tarama modeli niteliğinde olan buarastırmanın çalısma grubunu, 169'u özel, 154'ü resmi ilköğretim okulundagörev yapmakta olan toplam 323 sınıf ve brans öğretmeni olusturmustur.Arastırma grubuna arastırmacı tarafından hazırlanan Kisisel BilgiFormu ve Semerci (1999) tarafından gelistirilen Elestirel (Kritik) DüsünmeÖlçeği uygulanmıstır. Uygulama sonucunda elde edilen veriler çözümlenerekilköğretim okulu öğretmenlerinin mesleki kıdem, görev yapılan okul türü(resmi/özel), dal (sınıf öğretmeni/dal öğretmeni), öğrenim durumu(önlisans/lisans/lisansüstü), mezun olunan yükseköğretim programı (eğitimfakültesi/diğer) özelliklerine iliskin frekans ve yüzde dağılımları verilmistir.Ayrıca ilköğretim okulu öğretmenlerinin bu özelliklerinin ve ilköğretimprogramlarındaki değisiklikleri değerlendirme, yenilenen ilköğretim programınıuygularken kendilerinde gelistirmeleri gereken yönler olduğunu fark etme,ders isleyislerinde değisiklik meydana geldiğini düsünme, derslerehazırlanırken daha fazla arastırma yapma gereği duyma ve ilköğretimprogramlarının mesleki gelisimlerine katkısını değerlendirme durumlarınınelestirel düsünme eğilimlerine göre anlamlı bir fark gösterip göstermediği,iliskisiz ölçümler için Mann Whitney-U Testi ve Kruskal-Wallis H-Testi ilebelirlenmistir.Bu arastırmadan elde edilen bulgular, ilköğretim okulu öğretmenlerininorta düzeyde elestirel düsünme eğilimine sahip olduklarını göstermistir. Ayrıcamesleki kıdem, brans, öğrenim durumu, mezun olunan yükseköğretimprogramının elestirel düsünme eğiliminin önemli yordayıcıları olduğubelirlenmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to compare primary school teachers?critical thinking dispositions with some vocational factors. The design of thestudy is causal comparative model and the subjects of this research are 169private school teachers and 154 public school teachers, total 323 classroomand elective teachers.The data has been obtained from Personal Information Form whichwas developed by the researcher and Critical Thinking Scale developed bySemerci (1999). The data obtained from the subject group has beenanalyzed. Frequencies and percentiles of primary school teachers? seniorities,the type of schools these teachers are working at (public/private schools),their subject area (classroom teacher/elective teacher), their academicbackgrounds (pre-bachelor/bachelor/postgraduate), their bachelor degreeprograms (faculty of education/others) have been given. Mann Whitney-UTest and Kruskal-Wallis H-Test for independence samples have been used totest the significancy level of these factors and their evaluations about therevisions of primary education curriculum, their awarenesses of their ownimprovable specifications, their innovations while giving the lessons, theirrequirements for making more research during the lesson preparations andcontributions of these programs for their professional improvement.The findings of this research present that primary school teachers havemedium level critical thinking dispositions. Furthermore, teachers? seniorities,subject area, academic backgrounds and bachelor degree programs areimportant determinatives for critical thinking dispositions.