Dezavantajlı grup bedensel engelli kamu personeli çalışma şartlarının performansa etkisi: Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü engelli personel performans araştırması
Effect of working conditions of handicapped civil service personnel with group disadvantages to their working performances: Ankara Provincial Directorate for National Education performance study of disabled employees
  1. Tez No: 720004
  2. Yazar: DENİZ TOYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL UFUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ülke vatandaşları için“çalışmak”, hem sosyal ve ekonomik bir haktır; hem de bir ödevdir. Bu açıdan bakıldığında, dezavantajlı grupların başında gelen“Engelli vatandaşların”da bu hakkını kullanabilmesi ve ödevini yerine getirebilmesi için çalışması gerekmektedir. Ancak engellilerin çalışma yaşamı içinde var olabilmesi için engellerine uygun işlerde istihdam edilmesi ve bu işlerde de çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerekmektedir. Buçerçevede tez çalışmasının amacı, kamu kurumlarında çalışan ve dezavantajlı grup olarak nitelendirilen bedensel engellilerin çalışma şartlarına yönelik olarak sorunlarının belirlenmesi ve bu sorunların, demografik açıdan onların iş performanslarına etkisinin ortaya çıkarılmasıdır. Çalışmada bu amaca yönelik olarak, önce konuyla ilgili bilimsel kaynaklardan yararlanılarak kuramsal ve kavramsal tanımlamalara, incelemelere ve açıklamalara yer verilmiş; engellilik, engel türleri, engelli oranları ve engelli bireylere ilişkin diğer konularda bilgiler verilmiştir. Daha sonra Türk Kamu Personel sistemi içinde konuya bakılmış ve Türkiye'de engelli kamu personel yönetim sistemi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın 3.ve son bölümünde ise, bedensel engelli kamu personeline yönelik alan araştırması ve anketten elde edilen bulgulara göre istatistik yorumlara gidilmiştir.Araştırmanın temel hipotezi; Kamu kuruluşlarındaki bedensel engelliçalışanların çalışma şartlarının iş performansına etkisi olduğudur. Araştırmada elde edilen bulgulara göre ortaya çıkan sonuç, bedensel engellilerin çalışma şartlarının onların iş performanslarını genel olarak etkilediği anlaşılmıştır. Araştırmanın evrenini, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı“Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü”nde çalışanbedensel engellileroluşturmuştur. Araştırmanın örnekleminde ise, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 9 merkez ilçe ve Akyurt'ta çalışan 899 bedensel engelli personel yer almıştır. Tez çalışmasında, gerek bilimsel kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında, gerekse Türkiye uygulamaları ve uygulamalara ilişkin olarak yapılan alan araştırması sonucunda elde edilen bilgilerin değerlendirilmesiyle elde edilen bilgi ve veriler ışığında; bedensel engelli personelin çalışma ortamında karşılaştıkları sorunların, onların iş performansının etkisine ilişkin olarak çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Being employed”is not only a social and financial right but also a duty for the citizens. In this aspect,“disabled citizens”, who come first among disadvantageous groups, need to be employed to use this right and fulfill the duty. However, in order for disabled people to have a place in employment sector, they need to be employed according to their disabilities and improve the working conditions. In this frame, main purpose of this thesis is to analyze the problems faced in working conditions of the disabled civil servants, referred as disadvantageous groups, in public establishments and reveal its effect to their working performances in terms of demographical aspects. In accordance with this purpose, this study places scientific sources which use academic and conceptual definitions as well as inquiries and explanations. Disability, disability types, disability rates and other aspects regarding disability have been covered. Turkish public personnel system has been studied in this aspect and disabled public personnel system management have been highlighted in particular. In the third part of the study, field analysis in disabled civil servants has been realized and statistical comments are reached through questionnaires' results. Base hypothesis of the research; effect of working conditions of disabled civil servants to their work performances is present. Result of the findings of the research effect of working conditions of disabled civil servants to their work performances is accurate.Population of the research; physically disabled civil servants employed by Ankara Provincial Directorate for National Education, Turkish National Education Ministry. Research sample consists of 899 physically disabled civil servants of Ankara Provincial Directorate for National Education, 9 central districts and Akyurt.In the thesis study, in the light of both data gathered from scientific sources and field study of applications in Turkey, solution suggestions for problems of physically disabled civil servants faced in their working environments have been proposed.