Avrupa Birliği giriş sürecinde engellilerin eğitimi ve istihdamı
Education and employment of the handicapped during the accession into Europen Union
- Tez No: 324830
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, Avrupa Birliğine giriş sürecinde, Türkiye'de engellilerin eğitimi ve istihdamı konusundaki politikalar ile AB politikaları tespit edilerek bu politikalar araştırılmıştır. Bu bağlamda AB Sosyal Politikaları kapsamında engellilerin eğitimi ve istihdamına yönelik yasal düzenlemeler ve Türkiye'deki yasal düzenlemeler incelenmiş olup, Türkiye'deki engellilerin eğitim ve istihdamına ilişkin istatistiki veriler, özel eğitim alanında çalışan yönetici ve öğretmen görüşleri incelenerek alana bütünsel bir bakış açısı ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma, betimsel tarama modeli ile yürütülmüş olup, araştırmada doküman analizi ve nitel araştırma yöntemlerinden görüşme yöntemi uygulanmıştır. Toplanan veriler, dokümanlara ulaşma, özgünlüğü kontrol etme, dokümanları anlama ve veri analiz etme sürecine göre araştırma amaçları doğrultusunda sistematik bir yapı içinde sunulmuştur. Araştırma sonucunda Türkiye'nin AB'ye giriş sürecinde engellilerin eğitimi ve istihdamına ilişkin sağladığı olanaklar ve sınırlılıklar belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, education and recruitment policies about the handicapped in Turkey and EU has been investigated. Legal regulations of Turkey and EU has been analysed and statistical data about education and recruitment of the handicapped in Turkey, together with the opinions of the managerials and educators are presented in a complete perspective. The research has been conducted in a ?descriptive? screening model, interview method has been applied among document analysis and qualitative research methods. Data gathered are presented in a systematic way linear to the accessibility, authentication, understanding and analysis of the documents. As a result of the research, the facilities and inadequasies about the education and recruitment of the handicapped in Turkey during the accession into EU are intended to be determined.