İlk atak psikoz, depresyon ve anksiyete hastalarında yağ asit, folat ve kobalamin metabolizmaları ile prolidaz enzim aktivitesinin incelenmesi
The investigation of fatty acid, folat and cobalamine metabolism and prolidase enzyme activity in patients with first-episode of psychosis, depression and anxiety
- Tez No: 224381
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA GÜLTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalısma psikiyatrik hastalıklarda yag metabolizması, kobalamin metabolizması ve prolidaz enzim aktivitelerinde meydana gelen degisiklikleri ortaya koymak amacıyla yapıldı. Vaka-kontrol çalısması seklinde planlanan çalısmaya DSM IV'e göre teshis konan 30 anksiyete, 36 depresyon ve 25 ilk atak psikoz hastası olmak üzere 81 hasta ve 43 saglıklı gönüllü dahil edildi. Yapılan biyokimyasal tetkikler sonucunda, üç hasta grubunda da yükselmis plazma total homosistein (tHcy) degerleri saptandı. lk atak psikozlu ve depresyonlu hastaların eritrosit membranı palmitik asit (16:0) ve stearik asit (18:0) seviyelerinde saglıklı kisilere göre anlamlı bir düsüklük yanında ilk atak psikozlu hastaların serum prolidaz enzim aktiviteleri de saglıklı kisilere göre anlamlı olarak düsüktü. Psikiyatrik hastalıkların büyük bir kısmını olusturan psikoz, depresyon ve anksiyete hastalarında tHcy seviyelerindeki artıs homosistein-metyonin döngüsünde bir bozuklugun göstergesi olabilir. Psikoz ve depresyon gruplarındaki eritrosit membran palmitik asit (16:0), stearik asit (18:0) seviyelerinde görülen azalma bu iki hastalıgın daha çok organik temelli olabilecegini düsündürmektedir. Ayrıca ilk atak psikoz grubunda prolidaz enzim aktivitesindeki düsüklük, enzimin inhibitörü olan ve aynı zamanda glutamat ve GABA metabolizmalarında degisime yol açabilecek prolin seviyelerindeki bir artısın sonucu olabilir. Bu nedenle daha sonraki çalısmalarla bu hastalarda prolin düzeylerinin incelenmesine ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler : lk atak psikoz, depresyon, anksiyete, folat, kobalamin, eritrosit membran yag asitleri, prolidaz, MDH, G6PD,
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to assess the alterations in prolidase enzyme activities cobalamine and fatty acid metabolisms in patients with psychiatric disorders. It was planned as a case-control study. We enrolled to the study 43 healthy-volunteers and 81 psychiatric patients diagnosed according to the DSM IV criteria as 25 first-episode of psychosis, 36 depression and 30 anxiety patients. As a result of biochemical analyses, all of the three patient groups had high total homocysteine (tHcy) levels. Although red blood cell membrane (RBC) palmitic acid (16:0) and stearic acid (18:0) levels of patients with first-episode of psychosis and depression were less than healthy controls, the levels of serum prolidase enzyme activities of patients with first-episode of psychosis also were low compared with controls. Eleveted tHcy levels in patients having psychosis, depression and anxiety which are the most frequently seen psychiatric disorders, may indicate impaired homocysteine-metionin cycle. The decrease in the level of RBC membrane palmitic acid (16:0) and stearic acid (18:0) of patients with firstepisode of psychosis and depression led us to consider that both of these disorders may have an organic base. Furthermore, the decrease in the serum prolidase enzyme activities in the patients with first-episode of psychosis might be the result of increased proline levels which is an inhibitor vii of enzyme and also may lead to changes in glutamat and GABA metabolisms. This the prolin levels should be further investigated in those patients. Key words : First-episode of psychosis, prolidase, depression, anxiety, folate, cobalamine, G6PD, MDH, RBC membrane fatty acids,