Kanserli ve sağlıklı bireylerin kan metabolit kompozisyonlarının karşılaştırılarak kanser teşhisinde kullanılabilecek yeni biyomarkörlerin belirlenmesi
Determination of new biomarkers for cancer diagnosis use by caomparing compositions of blood metabolite of cancer patients and healty individuals
  1. Tez No: 420453
  2. Yazar: MERYEM DUMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kanser gelişimi ile birlikte hücre içinde biyomoleküller ve organeller üzerinde önemli değişiklikler meydana gelmektedir. Özellikle hücre membranları ve yağ asitleri kanserde önemli oranda etkilenmektedir. Bu çalışmada; 30-65 yaş arası 90 kanserli hasta (30 akciğer, 30 mide ve 30 kolon) ve 30 kontrol grubu bireylerin eritrosit membran ve serumlarında fosfolipid ve yağ asitleri araştırılmıştır. Kanserli hastaların ve kontrol grubunun eritrosit membran fosfolipidleri TLC ile, yağ asidi kompozisyonları ise GC-FID yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Yağ asit sentezinden sorumlu FAS, ACAD9 ve ACSL4 enzimlerin gen expresyon profilleri RT-PCR yöntemi ile belirlenmiştir. Kontrol ve kanser gruplarının eritrosit membranlarında LPC, SM, PC, PI, PS ve PE fosfolipidleri araştırılmıştır. Fosfolipid miktarlarında tüm kanser gruplarında hastalığa bağlı olarak düşüş tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Significant changes ocur İN biomolecules and organnelles within the cell with the development of cancer. Especially cell membranes and fatty acids are significantly influenced in cancer. In this study; phospholipids and fatty acids were ingestigated in erythrocyte membrane and serum of 30 lung, 30 stomach and 30 colon cancer patients and 30 control individuals aged 30-65 years. Erythrocyte membrane phospholipids of cancer patients and control groups were identified by using TLC, while fatty acid compositions were determined by using GC-FID method. Gene expression profiles of FAS, ACAD9 and ACSL4 enzymes, which were responsible for fatty acid synthesis, were determined by using RT-PCR method. LPC, SM, PC, PI, PS and PE phospholipids were determined in erythrocyte membranes of all groups. A decrease was observed in all phospholipids in all the cancer groups.