Serum adrenomedullin seviyelerinin hiperbilirubinemik yenidoğanlardaki rolü
Role of serum adrenomedullin levels in newborns with hyperbilirubinemia
- Tez No: 324843
- Danışmanlar: PROF. DR. S. ÜMİT SARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada term yenidoğanlarda serum bilirubin düzeyleri ile adrenomedullin (AM) düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bunun için bilirubin düzeylerindeki artış ile AM düzeyleri arasında bir korelasyon olup olmadığı araştırıldı. Ayrıca fototerapi uygulamasını gerektirir düzeyde patolojik sarılığı olan yenidoğanlar ile ciddi sarılığı olmayan yenidoğanlar arasında bilirubin ve AM düzeyleri karşılaştırılarak, demografik ve antropometrik veriler muayene bulguları ile beraber değerlendirildi. Çalışmaya 87 term yenidoğan dahil edildi.
Özet (Çeviri)
It was aimed to investigate the relationship between serum bilirubin levels and adrenomedulline in term newborns in the present study. Thus, whether there was a correlation between increase in bilirubin levels and adrenomedulline levels was investigated. Additionally newborns with significant hyperbilirubinemia requiring phototherapy were compared with those without significant hyperbilirubinemia with respect to serum bilirubin and adrenomedullin levels, demographic and anthropometric data, and findings of physical examination. A total of 87 term newborns were included in the study.