Kalp yetmezliği olan köpeklerde adrenomedullin seviyelerinin araştırılması
The investigation of adrenomedulline levels in dogs with HEART failure
- Tez No: 780632
- Danışmanlar: PROF. DR. BUĞRAHAN BEKİR YAĞCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada kalp yetmezliği olan köpeklerde adrenomedüllin (ADM) seviyelerinin incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Yöntem: Çalışma kapsamında hayvan materyalini; yaş, cinsiyet ve ırk ayrımı yapılmadan Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim ve Araştırma hastanesine getirilen kalp yetmezliği tanısı konulan 20 köpek oluşturmuştur. Aynı zamanda kalp yetmezliği bulunmayan 10 sağlıklı köpekten de (kontrol grubu) kan örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinden elde edilen kan serumlarından; adrenomedüllin seviyelerinin incelenmesi için, Adrenomedullin (ADM) için enzim bağlantılı İmmünosorbent Test Kiti kullanılarak değerler belirlendi. Bulgular: Yapılan değerlendirmelerde; kalp yetmezliği görülen köpeklerde ADM seviyesi yüksek seyrederken, kontrol grubunda ADM seviyesinde çalışma grubundaki seviye kadar yüksek değer kaydedilmedi. Sonuç: Sonuç olarak kalp yetmezliği bulunan köpeklerde adrenomedüllin değerlerinde anlamlı bir artış gözlenirken, köpeklerde kalp yetmezliğinin serum ADM seviyesini etkilediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was intention to investigate adrenomedulline (ADM) level in dogs with heart failure Material and method: Animal materials within the scope of the study; 20 diagnosis of heart failure have been refferal to Kırıkkale Veterinary Faculty Education and Research hospital without age, gender and racial discrimination. At the same time, blood samples were taken from 10 healthy dogs with no heart failure (control group). From blood serums obtained from blood samples; for the examination of adrenomedulline (ADM) levels, values are determined using the adrenomedulline enzyme – connected ımmunosobent test kit. Findings: In the assessments; while the ADM level was was looked high in the dogs with heart failure, it was not registered as high in the control group. Result: As a result of the examinations, a significant increased in the value of adrenomedulline in dogs with heart failure.