Çocuk hastalarda serum ve idrar Neutrophil Gelatinase Associated Lipocalin düzeylerinin üst ve alt idrar yolu enfeksiyonlarının tanısında kullanılması
The use of serum and urine Neutrophil Gelatinase Associated Lipocalin levels in the definition of childhood urinary tract infections
  1. Tez No: 324858
  2. Yazar: UTKU PAMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KALMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) çocukluk çağında sık görülen enfeksiyon hastalıklarındandırr. İdrar yolu enfeksiyonunun erken tanı ve tedavisi ileride oluşabilecek komplikasyonları önleme açısından önemlidir. Bu çalışmada İYE geçiren çocuk hastalarda, İYE tanısı ve pyelonefrit-sistit ayırımında kullanılabilecek bir belirteç olarak serum Neutrophil Gelatinase Associated Lipocalin (NGAL), idrar NGAL ve idrar NGAL/kreatinin seviyeleri araştırıldı. Bu amaçla merkezimize başvuran 29 pyelonefrit, 30 sistitli çocuk hasta çalışma grubu ve 28 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak incelendi. Çalışma grubundaki hastalardan hemogram, eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), C-Reaktif protein (CRP) düzeyi, idrar kreatinini, tam idrar analizi ve idrar kültürü tetkikleri planlandı. Kontrol grubunda ise hemogram, idrar kreatinini, tam idrar analizi ve idrar kültürü tetkikleri planlandı. Çalışma grubunda idrar NGAL ve idrar NGAL/kreatinin düzeyleri kontrol grubuna göre yüksek olarak saptandı. Ayrıca çalışma grubunda pyelonefritli hastalarda idrar NGAL ve idrar NGAL/kreatinin düzeylerinin, sistitli hastalardan daha yüksek olduğu saptandı. Pyelonefritli hastalardaki serum NGAL seviyelerinin, sistitli hastalar ve kontrol grubundaki olgulara göre yüksek olduğu saptandı. Sistitli hastalar ve kontrol grubunda ise serum NGAL düzeyleri açısından fark saptanmadı. Ayrıca serum NGAL düzeylerinin ESH ve CRP düzeyleri ile ilişkili olduğu ve bir akut faz reaktanı gibi sistemik cevapta yükseldiğini saptandı. Bunun dışında serum, idrar NGAL ve idrar NGAL/kreatinin seviyelerinin hemogramda beyaz küre değerleri ile korelasyon gösterdiği, cinsiyet ve yaş grubuna göre anlamlı farklılık göstermediği görüldü.Sonuç olarak idrar NGAL ve NGAL/kreatinin seviyelerinin İYE tanısında, pyelonefrit ve sistit ayırımında kullanılabilecek hassas, kullanışlı belirteçler olabileceği değerlendirildi. Serum NGAL seviyelerinin ise idrar NGAL ve/veya idrar NGAL/kreatinin düzeyleri ile beraber kullanıldığında pyelonefrit ve sistit ayırımında kullanılabilecek bir belirteç olabileceği saptandı.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infection (UTI) is one of the most common infection disease in children. Early diagnosis and treatment of UTI are essential to prevent complications possible to occur. In this study, we studied serum NGAL, urine NGAL and urine NGAL/creatinine levels as biomarkers to be used for the diagnosis of UTI and the separation of pyelonephritis and cystitis in the children. Thus, we monitored an experimental group consisting of 29 children with pyelonephritis, 30 children with cystitis and a control group including 28 healty children in our institution. We examined hemogram, eritrosit sedimentation rate (ESR), C-Reactive protein (CRP) level, urine creatinine, urine examination and urine culture in the children with pyelonephritis and cystitis. In the control group, we studied hemogram, urine creatinine, urine examination and urine culture. We observed higher levels of urine NGAL and NGAL/creatinine in the experimental group than the ones in the control group. In the experimental group, it was found out that urine NGAL and NGAL/creatinine levels were higher in the children with pyelonephritis than the ones with cystitis. Furthermore, it was observed that serum NGAL levels were higher in the children with pyelonephritis than the ones with cystitis and the ones in the control group. It was realised that there was no significant difference between the serum NGAL levels in the chidren with cystitis and the ones in the control group. Besides, we found out that the serum NGAL levels were in correlation with ESR and CRP levels and rose in systemic reaction such as an acute phase reactant. We observed that the serum NGAL, urine NGAL and urine NGAL/creatinine levels were correlated with white blood cells in the hemogram but they were no related with gender and age.In brief, It was realized that urine NGAL and NGAL/creatinine levels were sensitive and convenient markers to be used for the diagnosis of UTI and the seperation of pyelonephritis and cystitis. We also found out that the serum NGAL levels were the markers to be used for the seperation of pyelonepritis and cystitis when they were tested with urine NGAL or urine NGAL/creatinine levels.