Tiroid nodüllerinin ultrasonografik ve intraoperatif kriterlerinin malignite açısından karşılaştırılması
Comparison of ultrasonography and intraoperativ criteries for malignnancy in thyroid nodules
- Tez No: 324870
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH GÖRGÜLÜ, DOÇ. DR. ERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Tiroid nodülleri çok sık görülmesine karşın, tiroid maligniteleri nadirdir ve tüm malign neoplazmların %1 oluşturur. Tiroid glandında nodül tespit edildiğinde esas problem; nodülün benign/malign ayrımını yapmak ve gereksiz cerrahi girişimleri önlemektir. Bu prospektif çalışmanın amacı, kliniğimizde tiroid nodülü nedeniyle ameliyat planlanan hastalarda ultrasonografik özelliklerin malignite açısından değerlendirerek İİAB ve ameliyat endikasyonlarını belirlemektir.Gereç ve Yöntem: Ekim 2010 - mart 2012 döneminde tiroid nodülü nedeniyle ameliyat kararı verilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Ameliyat öncesi nükleer tıp uzmanı tarafından ultrasonografik olarak nodüllerin boyut, iç yapı, ekojenite, halo varlığı, kanlanma paterni, kapsüle yakınlığı, kenar düzeni, kalsifikasyon varlığı ve tiroidit bulguları açısından değerlendirildi ve özel hazırlanmış forma kaydedildi. Bunun dışında hastaların demografik verileri, tiroid fonksiyon testleri, İİAB sonucları, uygulanan cerrahi işlem türleri kayda alındı. Mevcut veriler nodül bazında malign ve benign olmak üzere iki grup arasında karşılaştırılarak, kriterlerin sensitivitesi ve spesifitesi hesaplandı.Sonuçlar: Çalışmaya dahil edilen 73 hastanın toplam 147 tiroid nodülü (bir hastada en fazla 3 nodül kaydedilerek) değerlendirildi. Final patoloji sonuçlarına göre nodüller 2 gruba ayrıldı: 20 malign ve 127 benign. Değerlendirilen 147 nodülün 72'ne İİAB uygulandı: 8 ? malign, 20 ? şüpheli, 44 nodül ? benign veya nondiagnostik olarak raporlandı. 50 hastaya bilateral total tiroidektomi, 23 hastaya tek taraflı total tiroidektomi gerçekleştirildi. Piyeslerin patolojik incelenmesi düzenlenen form ve tiroid haritasında kaydedilen tüm nodülleri kapsayacak şekilde yapıldı. 5 hastada ameliyat öncesi saptanamayan 0.2-0.4 cm boyutlarında insidental karsinoma odakları saptandı.Değerlendiğimiz ultrasonografik kriterler arasında nodül kenar düzeni ile malignite arasında istatiksel anlamlı korelasyon izlendi ve bu kriterin sensitivitesi %50, spesifitesi %72 ve negatif prediktif değeri %91 olarak hesaplandı. Nodülün tiroid kapsülüne yakınlığı ile malignite arasında anlamlı bir ilişki saptandı. Spesifitesi %76 ve negatif prediktif değeri %90 olarak hesaplandı. Bu sonuçlara göre intraglandüler yerleşimli tiroid nodüllerinin malign olma riski %10 olarak hesaplanabilir. Çalışma sonucunda tiroid nodülünde mikrokalsifikasyon varlığı ile malignite arasında kuvvetli korelasyon saptandı. Nodülde mikrokalsifikasyon varlığının negatif prediktif değeri %92 olarak hesaplandı. Literatür sonuçları ile uyumlu olan bu sonuç malignite riski açısından anlamlı bir bulgu olarak değerlendirildi. Taller then wide (genişliğinden daha uzun) nodül özelliği ile malignite arası ilişki araştırıldığında spesifite %93, sensitivite %30 ve negatif prediktif değer %89 olarak hesaplandı. Bu sonuçlar ile taller then wide olarak adlandırılan nodül görüntüsünün malignite tahmininde önemli rol oynadığı değerlendirilmektedir.Tartışma ve Çıkarım: Tiroid maligniteleri cerrahi olarak başarı ile tedavi edilebilmekte ve oldukça yüksek sağ kalım oranları sağlanmaktadır. Bununla birlikte malignite şüphesi nedeniyle gereksiz cerrahi oranları da oldukça yüksektir. Mevcut çalışmamızın sonucunda özellikle nodül kenar düzeni, nodülün tiroid kapsülüne yakınlığı, mikrokalsifikasyon varlığı ve taller then wide özelliği malignite acısından anlamlı bulunmuştur. Bu kriterlerin tiroid nodüllerinin takibinde ve cerrahi kararı sırasında değerlendirilmesi önemli olacaktır. Mevcut çalısmanın devamında daha fazla hasta ve nodül sayısı ile cerrahi kararının verilmesinde bir skorlama sisteminin geliştirilebileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Contrary to the frequent occurrence of nodular thyroid neoplasms, malignancies of thyroid gland are rare and make up 1%from all malignancies. After detetction nodule of thyroid gland, the main objective is the determination of malignancy and prevention of unnecessary surgical treatment.The aims of this study are the evaluation ultrasonografic and intraoperative criteria of malignancy in patients with thyroid noduls and define the criteria for FNA and surgery.Materials and methods: following the decision of surgery for the patients with thyroid nodules in October 2010 ? March 2012, they were included in this stady. Were carried out the preoperative ultrasound mapping of thyroid and structure of nodule, echogenity, availability of halo, the index of blood supply, the proximity of the capsule, availability of calsifications, number and size of nodules, taller than wide presence was recorded in a specially prepeared forms. In addition have been recorded demographic data of patients, the results of functional tests, FNA biopsy results and surgical approach applied. These data were compared on the basis of determining malignant or benign nodules, calculated sensitivity, spesitivity and predictiv ratio of criteria.Results: 73 patients and 147 nodules were evaluated. Final pathology results were divided into 2 groups: 20 malignant, 127 benign nodules. In 75 of the 147 cases reviewed was used FNA biopsy: 8 ? malignant, 37 ? benign, 20 ? suspecious and 9 of them are nondiagnostic. For 50 of patients ? bilateral total thyroidectomy, for 23 ? one-sided total thyroidectomy was performed. Pathological examination of the spasimens covered all the nodules recorded in the form. In the 5 patients was detected incidentally carcinoma focuses 0.2-0.4 cm in size, not identified before the operation.Between the ultrasound criteria of the edges of the nodule and malignancy was determined the significant statistical correlation and was calculated 50%sensitivity; 72%specificity; 91%negative predictiv ratio. Was determined the significant correlation between proximity of the nodule to the capsule of the thyroid gland and malignancy. Was calculated 70%sensitivity and 90%negative predictiv ratio. According to these results the risk of malignancy in the intraglandular located nodule was calculated as 10%. At the end of the study was determined the strong correlation between the availability of calcifications in the thyroid nodule and malignancy. The negative predictive ratio of availability of calcifications in the thyroid nodule was calculated as 92%. These results are consistent with previous findings and were evaluated as a significant risk of malignancy.Exploring the correlation between `Taller than wide caractheristic of nodules and malignancy and was calculated the 93%specifity, 89%negative predictive ratio and 30%sensitivity.Discussion and conclusion: Thyroid malignancies can be treated successfully by surgery and provides a very high survival rates. However, the rates of unnecessary surgery due to suspected malignancy are quite high. As a result of the present study, espesally nodule border order, proximity to the capsule of the thyroid gland, the presence of microcalcifications and taller then wide feature was significant for malignancy. These criteria will be important for decision for surgical evaluation and during monitoring of thyroid nodules. The rest part of present study shows the improvement opportunities of a scoring system by using more number of patients and monitored nodules and surgical decisions made for them.