Mikst astigmatların tedavisinde bitorik ekzimer lazer cerrahisi sonrası görme artışında optik faktörler
Optical factors in increased visual acuity after excimer laser surgery performed on mixed astigmatic patients using bitoric ablation
- Tez No: 324871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜZEYİR ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı mikst astigmatların tedavisinde bitorik ablasyon metodu ile yapılan ekzimer lazer cerrahisi sonrası elde edilen düzeltilmemiş ve düzeltilmiş görme keskinliği artışı ve bu artışa neden olabilecek optik faktörleri araştırmaktır.2004-2010 yılları arasında mikst astigmatizma nedeniyle gerek yüzey ablasyonu gerekse LASİK prosedürü ile bitorik ekzimer lazer cerrahisi uygulanan ve düzenli olarak takiplere gelen 35 hastanın 57 gözüne ait sonuçlar görme keskinliği, refraksiyon ve wavefront aberasyonlar açısından incelendi.Tüm ameliyatların planlaması ve operasyonlar GATA Göz Hastalıkları AD Kornea ve Refraktif Cerrahi Birimi'nde mevcut Nidek NAVEXTM (Nidek Advanced Vision Ekzimer Laser System) ekzimer lazer sistemi ve Nidek MK-2000TM mikrokeratomu kullanılarak aynı cerrah tarafından gerçekleştirildi.Ortalama hasta yaşı 29.32+7.12 yıldı. Post operatif DUGK değeri 0.3logMAR (20/40) ve üzerinde olanların oranı %91.2, 0.00logMAR(20/20) ve daha iyi olanların oranı %40.2 ve -0.1logMAR(20/16) ve daha iyi olanların oranı %12.3 tü. EDUGK değeri 0.3logMAR(20/40) ve üzerinde olanların oranı %100, 0.00 logMAR(20/20) ve daha iyi olanların oranı %56.1 ve -0.1logMAR(20/16) ve daha iyi olanların oranı %21.1 di. Ortalama EDUGK değerinde 0.19logMAR +0.12 den 0.03logMAR + 0.12 ye ve DUGK değerinde 0.66 logMAR+0.31 den 0.1 logMAR+0.1 e kadar artış olmuştur. 47 gözde en az 1 sıra görme artışı sağlandı. Görme azalması olan hasta olmadı.Çalışmaya dahil edilen hastalardan, ambliyop olanlar ile olmayanlar görme artışı açısından karşılaştırıldığında, ameliyat ile sağlanan görme artışının, istatistiksel olarak anlamlı olmasa da (p=0.183), ambliyop olanlarda kayda değer düzeyde daha fazla olduğu görüldü.Ortalama preoperatif astigmatizma (-3.71)+1,32 D, postoperatif (-0.92)+1.03 D idi. Postoperatif dönemde astigmatizması +0.50 D sınırları içinde olanların oranı % 22.8+1.00 D sınırları içinde olanların oranı %54.3 ve +2.00D sınırları içinde olanların oranı, %94.7 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to assess the possible optical factors resulting in increased best-spectacles-corrected visual acuity after excimer laser surgery performed on mixed astigmatic patients using bitoric ablation..This study was executed in the years between 2004 and 2010 using the data of 57 eyes of 35 patients that are strict to their follow-up visits. They?d been went under either surface ablation or LASİK procedure and examined regarding their visual acuity, refractive errors and wavefront aberrations.All surgeries were planned and performed by the same surgeon using the Nidek Advanced Vision Ekzimer Laser System and Nidek MK-2000 microkeratome in Cornea and Refractive Surgery Division of Gulhane Military Medical Academy Ophthalmology Clinic.The mean age was 29.32+7.12 years. The percentage of eyes with UCVA of 0.3 logMAR(20/40) or better was %91.2, of 0.00 logMAR(20/20), %40.4 and of - 0.1 logMAR(20/16), %12.3. The percentage of eyes with BCVA of 0.3 logMAR(20/40) or better was %100, of 0.00 logMAR(20/20), %56.1 and of - 0.1 logMAR(20/16), %21.1. There was a statistically significant increase in the mean BCVA from 0.19logMAR + 0.12 to 0.03logMAR + 0.12 and UCVA from 0.66 logMAR+0.31 to 0.1 logMAR+0.1. 47 eyes(%82.4) gained 1 or more lines of BCVA. None of the patients lost visual acuity.Comparison of ambliyopic patients with others regarding visual improvement revealed a tendency of better visual improvement in ambliyopic eyes; but statistically not significant(p=0.183).The mean preoperative astigmatism of (-3.71)+1.32 D diopters (D) was reduced to (-0.92)+1.03 D after surgery. The percentage of eyes with astigmatism of +0.50 D was or better was % 22.8, of +1.00 D, %54.3 and of +2.00D, %94.7. There was a significant increase in total high order aberrations after surgery but, total coma and total trefoil didn?t change.