Ailesel Akdeniz Ateş'li hastalarda serum matriks metalloproteinazlarının önemi
The significance of serum matrix metalloproteinases in the patients with Familial Mediterranean Fever
  1. Tez No: 324881
  2. Yazar: MUSTAFA DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YAZGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma Ailesel Akdeniz Ateş'li hastalarda ataklı ve ataksız dönemlerde, aterosklerozun biyokimyasal bir belirteci olarak düşünülen serum matriks metalloproteinaz-9 (MMP9) ve doku metalloproteinaz inhibitörü-1 (TIMP1) seviyelerinin hastalığın aktivitesindeki rollerini belirlemek amacıyla planlanmıştır.Araştırmamız gözlemsel, prospektif, vaka kontrol çalışması olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya daha önceden AAA tanısı konulmuş 76 erkek hasta ve hasta grubu ile benzer özelliklere sahip 40 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir.Çalışmamızda AAA'lı hastalarda hem ataklı hem de ataksız dönemlerde serum MMP9 düzeyleri ve MMP9/TIMP1 oranı sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (sırası ile p=0,0001; p=0,0001). Serum TIMP1 seviyelerinde ise her iki dönemde de anlamlı bir değişiklik saptanmadı (sırası ile p>0,05; p>0,05). AAA'lı hastaların kendi içinde yapılan değerlendirmesinde atak sırasında ve atak sonrası dönemler arasında MMP9 ve TIMP1 seviyeleri açısından anlamlı bir fark bulunamadı. Hastaların mevcut yaşı ile ataklı dönem TIMP1 düzeyi arasında negatif korelasyon saptandı (p=0,0008, r= -0,52). Hastalık başlama yaşı ile ataksız dönem TIMP1 düzeyi arasında negatif korelasyon saptandı (p=0,0001, r= -0,56). Kolşisin kullanma süresi ile ataklı dönem MMP9 ve TIMP1 düzeyleri arasında negatif korelasyon saptandı (sırası ile p=0,04, r= -0,36; p=0,02, r= -0,39).Bu sonuçlar doğrultusunda AAA'lı hastaların hem ataksız hem de ataklı dönemlerinde anlamlı şekilde MMP9/TIMP1 dengesizliği olduğu gösterilmiştir. Bu MMP/TIMP sistem dengesizliği her iki dönemde de devam eden inflamasyonu yansıtıyor olabileceği gibi, tam tersine mevcut inflamasyonu baskılayabilmek için oluşturulan bir savunma mekanizması da olabilir. Ayrıca çalışmadan elde ettiğimiz bulguların, AAA'lı hastalarda ateroskleroz patogenezinin anlaşılması için planlanacak ileri çalışmalara ışık tutacak nitelikte olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is planned to determine the role of serum matrix metalloproteinase-9 (MMP9) and tissue inhibitor of metalloproteinase-1 (TIMP1) levels, which are thought to be biochemical markers of atherosclerosis, on disease activity during attack and attack-free periods in the patients with Familial Mediterranean Fever (FMF).Our research is designed as an observational, prospective and case-control study. 76 male patients who were previously diagnosed as FMF and 40 healthy control subjects with similar features have been included in the study.Serum MMP9 levels and MMP9/TIMP1 ratio in the patients with FMF were found to be significantly higher than the healthy control group in both attack and attack-free periods as a result of our study (respectively; p=0,0001 and p=0,0001). In both periods there was no significant change in the serum levels of TIMP1 (respectively; p>0,05 and p>0,05). MMP9 and TIMP1 levels during and after the attack periods in patients with FMF showed no significant difference. There was a negative correlation between the current age of the patients and the level of TIMP1 in attack period (p=0,0008, r= -0,52). The age of onset of disease was negatively correlated with the level of TIMP1 in attack-free period (p=0,0001, r= -0,56). There was a negative correlation between duration of using colchicine and both MMP9 and TIMP1 levels in the attack period (respectively; p=0,04, r= -0,36 and p=0,02, r= -0,39).Based on these results during in both attack and attack-free periods has shown significantly MMP9/TIMP1 imbalance. This MMP / TIMP system imbalance may reflect ongoing inflammation in both periods or, on the contrary, may also be a defense mechanism against existing inflammation suppress. Additionally, we think our findings may provide useful data for further studies to uncover the pathogenesis of atherosclerosis in patients with FMF.