Serum sTREM-1/sTREM-2 düzeylerinin ailesel Akdeniz ateşi olan hastalarda inflamasyon ile olan ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the relationship between serum sTREM-1/sTREM-2 levels and inflammation i̇n patients with familial mediterranean fever
  1. Tez No: 730659
  2. Yazar: MERYEM CEMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç:Ailesel Akdeniz ateşi (FMF), peritonit, plörit, artrit veya erizipel benzeri eritemlerin eşlik ettiği tekrarlayan ateş atakları ile karakterize otozomal resesif geçişli bir hastalıktır. Bu çalışmada klinik olarak FMF tanısı konmuş atak ve remisyon hastalarının serumunda sTREM-1, sTREM-2, TNF-α ve IL-1β düzeylerini ölçmeyi ve inflamasyonla olan ilişkilerini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamızda romatoloji polikliniği'ne FMF tanısıyla başvuran 27 ataklı hasta ve remisyon döneminde 30 hasta olacak şekilde toplam 57 hasta ile yaş ve cinsiyet olarak eşitlenmiş sağlıklı kontrollerden oluşan 30 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Alınan biyokimya kanları 1500 x g'de santrifüj edilmiş ve serumları ayrılmıştır. Daha sonra çalışma günü alınan örneklerden CRP düzeyleri nefelometrik yöntemle, BUN, kreatinin, glikoz, albümin testleri ile ALT, AST ve kreatin kinaz aktivite düzeyleri spektrofotometrik yöntemle, ferritin düzeyleri ise elektrokemolüminesans yöntemle biyokimya laboratuvarında çalışılmıştır. Ayrıca hastalardan EDTA'lı hemogram tüplerine tam kan alınarak aynı gün otoanalizörde tam kan sayımı yapılmıştır. Fibrinojen ve sedimantasyon düzeyleri ise aynı gün hematoloji laboratuvarında bulunan otoanalizörlerde ölçülmüştür. Serum sTREM-1, sTREM-2, IL-1β ve TNF-α düzeyleri ise ELISA yöntemi ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Familial Mediterranean fever (FMF) is an autosomal recessive disease characterized by recurrent episodes of fever accompanied by peritonitis, pleuritis, arthritis or erysipelas-like erythema. In this study, we aimed to measure the levels of sTREM-1, sTREM-2, TNF-α and IL-1β in the serum of relapse and remission patients who were clinically diagnosed with FMF and to examine their relationship with inflammation. Methods: In our study, a total of 57 patients, 27 patients with attacks and 30 patients in remission, who applied to the rheumatology outpatient clinic with the diagnosis of FMF, and 30 healthy controls equal in age and gender were included in the study. Collected biochemistry blood was centrifuged at 1500 x g and serum was separated. Afterwards, CRP levels of the samples taken on the working day were studied by nephelometric method, BUN, creatinine, glucose, albumin tests, ALT, AST and creatine kinase activity levels were studied by spectrophotometric method, and ferritin levels were studied by electrochemoluminescence method in the biochemistry laboratory. In addition, whole blood was taken from the patients in hemogram tubes with EDTA and complete blood count was performed on the same day in the autoanalyzer. Fibrinogen and sedimentation levels were measured on the same day in autoanalyzers in the hematology laboratory. Serum sTREM-1, sTREM-2, IL-1β and TNF-α levels were studied by ELISA method.