Obez ratlarda D vitamini suplementasyonunun açilasyon stimüle edici protein üzerine olan etkileri
The correlation between vitamin D and acylation stimulating protein in obese rats
- Tez No: 324882
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN TOP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Obezite; enerji depolanması ve harcanması arasındaki dengesizliği yansıtan, yağ birikiminin diyabet, kanser ve hipertansiyon gibi hastalıklara yatkınlığı arttırdığı, hormonal ve moleküler mekanizmaları barındıran metabolik bir bozukluktur. Yağda çözünen bir hormon olan D vitamininin; son zamanlarda mineral homeostazisinden öte, kardiyak fonksiyonlar, immün modülasyon, kas fonksiyonları ve enerji metabolizması üzerine de söz sahibi olduğu anla?ılmı?tır. Açilasyon stimüle edici protein, adipositlerden sentez ve sekrete edilen kompleman kaynaklı bir hormondur. Bu sebepten dolayı metabolizmada artmı? adipoz dokuyu iyi yansıtan parametrelerden biridir. Bu tez çalı?masında; yüksek kalorili diyet ile beslenen ratlarda D vitamininin obezite üzerine etkisi olup olmadığı incelenmi?tir. Çalı?mamızda; D vitamininden zengin yüksek yağlı diyet ile beslenen grup ile D vitamininden yoksun yüksek yağlı diyet ile beslenen grup ve normal diyet ile beslenen kontrol grubu kar?ıla?tırıldığında ASP düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde dü?ük olduğu (p0,05). Çalı?mamızın sonucunda; D vitamini suplementasyonu ile yağ kitlesinde anlamlı bir deği?iklik olmamasına rağmen, adipoz dokunun zararlı olabilecek fonksiyonlarını (ASP sekresyonu) baskılayabileceği görü?üne varılmı?tır. D vitamininin de immün sistem üzerine baskılayıcı etkisinden çok immün regülasyonda ön plana çıktığı dü?ünülmektedir. Ancak kesin hükümlere varabilmek için daha ayrıntılı ve geni? kapsamlı çalı?maların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Bearing the hormonal and molecular mechanisms, obesity is a metabolic disorder, which reflects the imbalance between the energy consumption and storage and which increases the susceptibility to diseases like diabetes, cancer and hypertension due to the lipid accumulation. It has been recently discovered fat soluble Vitamin D, has a particular effect on not only the mineral homeostasis but also the cardiac functions, immune modulation, muscular functions and energy metabolism. Acylation stimulating protein is a complement sourced hormone that is synthesized and secreted from adipocytes. For this reason, it is one of the best parameter that shows the increased adipose tissue on a metabolism. In this study; effects of Vitamin D on obesity, where rats fed with a high calorie diet, were investigated.