Rektum kanserinde prognostik faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of prognostic factors in rectal cancer
- Tez No: 553707
- Danışmanlar: UZMAN MUSA YAVUZ ERYAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kolorektal kanserler oldukça kötü prognoza sahip olup halen maligniteye bağlı en önemli ölüm sebeplerindendir. Kolorektal kanserlerinde primer tedavi cerrahi olup cerrahi sonrası yerel ve bölgesel yinelemeyi belirleyen prognostik faktörler, adjuvan tedavi gereksinimini de belirlemektedirler. Çalışmamızda 1998 ve 2006 yılları arasında Okmeydanı eğitim ve arştırma hastanesinde cerrahi tedavi uygulan 348 olgunun klinik bulguları incelenerek prognostik faktörler belirlendi. Bu faktörler hastaya, tümöre ve tedaviye ait olmak üzere sınıflandırıldı. Opere olan bu hastalarda sağ kalıma etki eden prognostik faktörleri araştırmak amacıyla; cinsiyet, yaş, tümör lokalizasyonu, tümör boyutu, tümörün evresi (TNM sınıflaması), histolojik tip (WHO sınıflaması) ve diferansiyasyon derecesi, lenf nodu tutulumu ameliyat öncesi tümör belirteçleri; CEA, Ca 19-9 düzeyleri prognostik parametre olarak belirlenip değerlendirildi. Yapılan istatistiksel değerlendirme sonucu potansiyel radikal cerrahi sonrasında evre III ve evre IV olan olgular, preop CEA düzeyi yüksek olan olguların, metastatik lenf nodu olan olguların 5 yılık sağkalım oranının düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancers have rather poor prognosis an done of the main reason of the deaths due to malignancy. Primary treatment in colorectal cancers is surgery and the prognostic factors detect recurrences in regional area. This determines the adjuvant therapy requirement. In our study, we research 348 patients who are operated in Okmeydanı Training and Research Hospital between 1998 and 2006. The prognostıc factors are identified from the clinical signs of this patients. These factors are categorized by patients, tumor and response to treatment. For detecting the prognostıc factors that effect the survey; age, sex, tumor localisation, tumor size, tumor stage (TNM), hıstologıc type (WHO), differantation degree, lymp node number, preoperative tumor indicators CEA, CA19-9 are used for parameter. According to statıstıcal data, after radical surgery stage 3 and stage 4 patients, the ratio of dissected lymp nodes to metastatıc lymp nodes is bigger than 50% have lower 5 years survey. Due to our study results; tumor stage, tumor localization, tumor dıameter, number of metastatıc lymp nodes and CEA levels are the most important prognostıc factors for colorectal cancers. These factors directly effects the treatment plans. However, this topic should be supported by randomıse and broad studies.