Renal transplantasyon hastalarında erken postoperatif komplikasyonların tanısında difüzyon ağırlıklı magnetik rezonans görüntüleme yönteminin kullanılabilirliğinin araştırılması
Assessment of the feasibility of diffusion-weighted magnetic resonance imaging on diagnosis of early postoperative complication in renal transplantation recipients
  1. Tez No: 324891
  2. Yazar: YALÇIN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde son dönem böbrek yetmezliğinin (SDBY) insidansındaki artış nedeniyle tüm dünyada böbrek nakli yaygın olarak yapılmaya başlanmıştır. Başarılı bir cerrahi için ameliyat öncesi ve sonrasında donörün, ve alıcının radyolojik değerlendirilmesi önemlidir.Ameliyat sonrası Transplante böbrekte radyolojik açıdan temel sorun rejeksiyon ve komplikasyonlarının saptanmasıdır. Böbrek transplantasyonu sonrasında allograftın yakın takibi, monitörizasyonu ve renal disfonksiyonun erken tanısı uygun tedavinin başlanmasına imkan sağlaması nedeniyle transplantasyon başarı oranlarını arttıracaktır. Akut rejeksiyon (AR) ve akut tübüler nekroz (ATN) erken graft başarısızlığının en sık nedenidirler. Şu ana kadar ATN ile AR' u birbirinden ayırabilen kesin bir non-invaziv klinik metod bulunmamaktadır. Difüzyon ağırlıklı magnetik rezonans görüntüleme (DAG) renal allograftların fonksiyonları hakkında bilgi edinmek için umut vaadeden non-invaziv bir magnetik rezonans (MR) görüntüleme metodudur.Çalışmamızın amacı transplantasyon sonrası erken dönemde renal allograftlerin fonksiyonlarının takibinde ve gelişebilecek olası erken komplikasyonların (ATN ve AR gibi) tanısında DAG'nin kullanılabilirliğini RDUS ile karşılaştırarak araştırmaktır.Çalışmamıza 2 kadın, 11 erkek toplam 13 alıcı, 9 kadın 4 erkek toplam 13 donör dahil edilmiştir. Tüm alıcı ve donörlere RDUS ve difüzyon MR tetkikleri uygulanmıştır. Alıcılardan ikisinde ATN, birinde ise AR gelişmiştir. Diğer on alıcı ise takiplerinde stabil seyir göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Currently, kidney transplantation is widely done because of the increase at the end stage renal failure incidence. Pre-postoperative radiological evaluation of the donor and the recipient is important for a successful surgery.After the operation, major radiological problem of the transplanted kidney is to determine the rejections and complications. Watching over and close monitoring the allograft after the transplantation will give the opportunity for early diagnosis of renal disfunction, so increase the rate of success. Acute rejection (AR) and acute tubular necrosis (ATN) are the most common reasons of early graft failures. There are no certain non-invasive clinical methods to differ ATN & AR. Diffusion-weighted Magnetic Resonance Imaging (DW MR) is an promising non-invasive imaging method for obtaining information of the renal allograft functions.The aim of this study was assessment of the feasibility and reproducibility of DW MR imaging on early postoperative complication in renal allograft, relatively with RDUS.A cohort of 13 recipients, 2 women and 11 men, and A cohort of 13 donör, 9 women and 4 men, are analyzed at this study. RDUS and DW MR imaging techniques are used on all recipients and donors. ATN observed at two and AR observed on one recipient among thirteen.