Sugammadeks kullanımının postopertif stres hormonları üzerine etkisi
The effects of sugammadeks usage on postoperative stress hormones
- Tez No: 324913
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sugammadeks, yüksek affinite ile steroid yapıdaki nondepolarizan kas gevşeticilere (NDKG) bağlanıp kolinesteraz inhibisyonundan tamamen farklı bir mekanizma (enkapsülasyon) ile nöromusküler blokajı antagonize eden bir ilaçtır. Çalışmamızda, sugammadeksin postoperatif dönemde stres hormonlarının üzerine nasıl bir etkisi olduğunu ortaya koymayı amaçladık. Çalışmamız, ASA (American Society of Anesthesiologist) sınıflaması I-II grubundan, yaşları 20?60 arasında değişen, genel anestezi altında elektif lomber disk hernisi (LDH) ve laparoskopik kolesistektomi operasyonu planlanan 60 olgu üzerinde yapıldı. Operasyon öncesi hastalar, Medcalc 11.5.1 paket programı ile randomize edilerek iki gruba (kontrol grubu; Grup K, sugammadeks grubu; Grup S) ayrıldı. Standart monitörizasyona ek olarak TOF (train-of-four) ile nöromusküler blokaj monitörize edildi. Hastaların anestezi indüksiyonu (tiyopental, rokuronyum, fentanyl) ve idamesi (izofluran, N2O, O2) standart olarak uygulandı. Operasyon bitiminde nöromusküler blokajın antagonizması, Grup K'da; operasyon sonunda T2'nin yeniden ortaya çıkması ile spontan nöromusküler blokta geri dönüş meydana geldiği zaman 40 µg/kg neostigmin ve 0,015 µg/kg atropin ile, Grup S'de ise; operasyon sonunda T2'nin yeniden ortaya çıkması ile spontan nöromusküler blokta geri dönüş meydana geldiği zaman 2 mg/kg sugammadeks ile sağlandı. Hastalardan, serum kortizol, insülin, aldosteron ve glukoz düzeylerini tespit etmek için preoperatif, cerrahinin 30. dk'sı, kas gevşetici antagonisti (reverse) uygulandıktan 5 dk sonra ve postoperatif 2. saatte olmak üzere 4 kez kan örneği alındı. Hastaların demografik özellikleri, toplam cerrahi süreleri, total rokuronyum gereksinimleri ve peroperatif hemodinamik özellikleri açısından gruplar arasında fark gözlenmedi. Tüm zamanlarda her iki gruptan alınan örneklerin serum glukoz, insülin, kortizol ve aldosteron değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farkın olmadığı belirlendi. Her iki grupta da cerrahi sonrası (reverse uygulandıktan 5 dk sonra ve postoperatif 2.
Özet (Çeviri)
Sugammadex is a kind of drug that binds with high-affinity to non-depolarizing muscle relaxants with steroidal structure and antagonizes the neuromuscular blockade with an entirely different mechanism of cholinesterase inhibition (encapsulation). In our study, we aimed to find out the effects of sugammadex on stress hormones in postoperative period. 60 patients who were aged between 20-60 and undergoing elective lumbar disc herniation (LDH) or laparoscopic cholecystectomy under general anesthesia with ASA (American Society of anesthesiologist) classification of I and II were enrolled in this study. Patients were assigned randomly into sugammadex group (Group S) or control group (Group C) with using MedCalc 11.5.1 software before the surgery was initiated. In addition to the standard monitorization neuromuscular blockade was monitored with TOF (train-of-four). The induction of general anesthesia (was achieved by thiopental, rocuronium, fentanyl) and maintenance of anesthesia (was provided with isoflurane, N2O, O2) were applied through standard way. At the end of the surgery, with the re-emergence of T2 and return of spontaneous neuromuscular blockadge in group C and S, 40 mg/kg neostigmine and 0,015 mg/kg atropine and 2 mg/kg sugammadex was used respectively for reversal of neuromuscular blockade. In order to determine serum cortisol, insulin, aldosterone and glucose levels, blood samples were obtained from the patients preoperatively, 30 minutes after the surrgery was initiated, 5 minutes after the administration of muscle relaxant antagonist (reverse) and in the 2nd hour of postoperative period. Patient demographics, total surgery time and rocuronium requirements and perioperative hemodynamic measurements were similar between the groups. The difference of serum glucose, insulin, cortisol and aldosterone levels were not statistically significant at both groups for each sample obtained from the patients.