Diz osteoartritli (OA) kadın hastalarda osteoporozun (OP) femoral kıkırdak kalınlığı ile ilişkisinin ultrasonografi (USG) ile değerlendirilmesi
Evaluating the relationship between osteoporosis (OP) and femoral cartilage thickness using ultrasonography (USG) in female patients with knee osteoarthritis (OA)
  1. Tez No: 324925
  2. Yazar: ALPARSLAN BAYRAM ÇARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ KIRALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, diz OA'sı olan kadın hastalarda, OP olan ve olmayanların femoral kıkırdak kalınlıklarının USG yardımıyla karşılaştırılarak, OP varlığı ile femoral kıkırdak kalınlığı arasında herhangi bir ilişki olup olmadığının araştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmaya diz osteoartriti olan tamamı kadın 80 hasta alındı. Hastaların 40'ı aynı zamanda osteoporozu olan hastalardan (Grup 1) seçilirken, 40'ı osteoporozu olmayanlar arasından (Grup 2) seçildi. Tüm hastalar ayakta diz ön-arka basarak ve yan çekilen direkt grafiler, kemik mineral yoğunluğu (KMY), diz eklem USG'si ve biyokimyasal tetkikler ile değerlendirildi. Hastaların direkt grafileri Kellgren-Lawrence diz OA evrelemesine göre, diz USG'si ise ultrasonografik evreleme ve femoral kıkırdak kalınlıkları ölçülerek yorumlandı. Ultrasonografik değerlendirmeyi yapan araştırmacı (A.B.Ç.) değerlendirmeyi direkt grafilere (Kellgren-Lawrence sınıflamasına) kör olarak yaptı. Kellgren-Lawrence diz OA evrelemesine göre grupların kendi içinde sağ ve sol diz OA evresi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yok iken (p ? 0.05), gruplar arasında Grup 1 lehine -daha düşük evre- sol diz OA'sı açısından anlamlı bir farklılık mevcuttu. Ultrasonografik kıkırdak evrelemesine göre gruplar karşılaştırıldığında, benzer şekilde grupların kendi içinde sağ ve sol diz açısından istatistiksel anlamlı farklılık yok iken (p ? 0.05), gruplar arasında sol dizde Grup 1 lehine -daha düşük evre- anlamlı bir farklılık mevcuttu. Kellgren-Lawrence diz OA evrelemesi ile ultrasonografik olarak diz OA evrelemesi arasında pozitif yönde güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu. Gruplar, femoral kıkırdak kalınlıklarına göre karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı. Ultrasonografik kıkırdak kalınlığı ile Kellgren-Lawrence diz OA evrelemesi ve ultrasonografik diz OA evrelemesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0.05). Yürüyüş yapma sıklığı ile ultrasonografik kıkırdak kalınlığı arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, yürüyüş yapmanın kıkırdak kalınlığı üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu bulundu. Bu sonuçlar doğrultusunda, diz OA'sının evrelemesinde ultrasonografik evrelemenin röntgenografik evreleme ile korele olduğunu ve OP'nin diz OA'sı olan hastalarda femoral kıkırdak kalınlığı üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığını bulduk. Bununla birlikte haftada en az bir gün yürüyüş yapmanın femoral kıkırdak kalınlığı üzerine olumlu bir etkisi olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to compare the femoral cartilage thicknesses of the individuals that have OP and that do not have OP in female OA patients with the use of USG to understand whether there is a relationship between the presence of OP and the femoral cartilage thickness. 80 female patients that had knee OA were included into the study. While 40 of them had OP at the same time (Group 1), 40 did not have OP (Group 2). All the patients were evaluated via knee radiography (antero-posterior and lateral views in standing position), bone mineral density (BMD), USG of knee joints and biochemical tests. While the direct graphs were interpreted using Kellgren-Lawrence knee OA grading scale, knee USG was evaluated using ultrasonographic grading scale and measuring the femoral cartilage thicknesses. The researcher that did the ultrasonographic evaluation (A.B.Ç.) was blinded to the direct graphs (to the Kellgren-Lawrence grades). According to Kellgren-Lawrence grading scale, while there was no statistically significant difference within the groups in terms of right and left knee OA grades (p ? 0.05), there was a significant difference between the groups in favor of Group 1 -lower grades- in terms of left knee OA. Similarly, when the groups were compared according to ultrasonographic grading scale, while there was no statistically significant difference within the groups in terms of right and left knee OA grades (p ? 0.05), there was a significant difference between the groups in favor of Group 1 -lower grades- in terms of left knee OA. A positively strong and statistically significant correlation was found between Kellgren-Lawrence and ultrasonographic knee OA grading scales. No significant difference was found between the groups when compared according to the femoral cartilage thicknesses. There was no statistically significant correlation between ultrasonographic cartilage thickness and the abovementioned grading scales (p>0.05). When the correlation between the walking frequency and ultrasonographic cartilage thickness was evaluated, walking was found statistically significant effective on cartilage thickness. With the regard of these results, we found that ultrasonographic grading scale is consistent with roentgenographic grading scale in grading knee OA and OP has not a significant effect on the femoral cartilage thickness in patients with OA. Additionally, we came to the conclusion that walking at least one day in a week has a positive effect on femoral cartilage thickness.