Postmenapozal kadınlarda diz osteoartriti ile kemik mineral yoğunluğu arasındaki ilişki
- Tez No: 103508
- Danışmanlar: PROF.DR. HATİCE UĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
7. ÖZET Amaç: Çalışmamızın amacı diz osteoartritinin radyografik değişikliklerinin derecesi arttıkça radius ve femurun kemik mineral dansitesinde artma olup olmadığını araştırmaktır: Yaş ve vücut kütle indeksi 'nin (VKİ) diz O A radyografik bulguları ve radius, femur kemik mineral dansite arasında ilişki olup olmadığını göstermektir. Hastalar ve metod: Diz OA'i bulunan 82 postmenapozal kadın çalışmaya alındı. VKİ 'leri hesaplandı. Ağırlık bindirilerek çekilen anterioposterior diz grafileri çektirildi. Kellgren ve Lawrence'ye göre ve bireysel farklılık skalalanna göre radyografik derecelendirilimi yapıldı ve bu hastaların KMY'ları radius ve femurdan DEXA yöntemi ile ölçüldü. Bulgular: Kellgren ve Lawrence radyografik kriterlerine göre 15 hastada O A yoktu, 13 hasta 1. Derece, 21 hasta 2. Derece, 25 hasta 3. Derece, 8 hasta 4. Derece OA Radyografik bulgulara sahipti. Diz OA'nin radyografik değişiklikleri ile yaş ve VKİ arasında yapılan analizde yaş ile OA derecesi arasında pozitif korelasyon görüldü. Radius, femur boynu, trokanter ve Ward's üçgeninden ölçülen osteodansitometrik sonuçlar ile yaş ve VKİ arasında yapılan analizinde yaş ile femur ve radiusdan ölçülen osteodansitometrik sonuçlar ile negatif korelasyon tesbit edildi (p0,05). Sonuç: Yaş ilerledikçe KMY'nun azalmasına karşılık VKİ yüksek olan hastalarda femur boynu ve trokanter KMY'u yüksek bulunmaktadır. Dolayısıyla VKİ'nin kalça osteoporozu için etki yaptığı söylenebilir. 37
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Objective: The purpose of our study is to find out whether there is an increase in the bone mineral density (BMD) of radius and femur when the radiographic changes of knee osteoarthritis increase. Besides, it is aimed that whether there is a relation between radius, femur bone mineral density and the radiographic findings of knee osteoarthritis (OA) of age and body mass index (BMI). Patients and method: 82 postmenapausal women having knee OA were taken samplein this study. Their BMI were calculated. Their anterioposterior knee graphics were obtained by which weight is given. Radyographic gradings were done according to individual difference scales and Kellgren and Lawrence. And the BMD of these, patients were measured by DEXA method from radius and femur. Results: According to the radiographic results of Kellgren and Lawrence 15 of them have no O A, 13 of them grade 1, 21 of them grade2, 25 of them grade 3, 8 of them grade 4 O A was present. After the analysis made between the radiographic changes of knee O A and age and BMI, positive correlation between OA grade was found. Negative correlation was established after the analysis made between radius, femoral neck, trochanter and Ward's triangle osteodansitometric results and age and BMI and the results measured between age and femur and radius.(p0,05). Conclusion: When age increases, femoral neck and trochanter BMD patients who have high BMI increases althought BMD decreases. Thus, it can be said that BMI affects hip osteoporosis. 38