Diz osteoartritli kadın hastalarda denge ve propriosepsiyon egzersizlerinin ağrı, fiziksel fonksiyon, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
Effects of balance and proprioception exercises on the pain, physical function, balance, and quality of life in female patients with knee osteoarthritis.
  1. Tez No: 663646
  2. Yazar: BUĞRA İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTINAY GÖKSEL KARATEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Diz osteoartritli (OA) kadın hastalarda denge ve propriosepsiyon egzersizlerinin ağrı, fiziksel fonksiyon, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmak. Materyal metod: Yaşları 40 ile 70 arasında değişen, bilateral diz ağrısı ve radyografik olarak evre 2-3 diz OA kanıtları olan 69 hasta çalışmaya alındı. Hastalar randomize olarak Biodex Balance System (BSS) egzersiz grubu, klasik denge ve propriosepsiyon egzersizleri grubu ve izometrik egzersiz (kontrol) gruplarına ayrılarak 10 hafta boyunca egzersiz programına alındılar. Tedavi öncesinde ve sonrasında statik denge (tek bacak üzerinde durma testi), dinamik denge (postural stabilite indeksi), zamanlı kalk ve yürü testi, Berg Denge Skalası (BDS), 30 saniye sandalyeye oturup kalkma testi, 40 metre hızlı yürüme testi, Diz İncinme ve Osteoartrit Sonuç Skoru (KOOS) ve ağrı vizüel analog skalası (VAS) değerlendirildi. Sonuçlar: Çalışmayı 58 hasta tamamladı. Tüm gruplarda başlangıca göre fonksiyona yönelik dengede (zamanlı kalk ve yürü testi, BDS), fiziksel fonksiyonda (30 saniye sandalyeye oturup kalkma testi, 40 metre hızlı yürüme testi, KOOS günlük yaşam ve KOOS spor ve boş zaman değerlendirme aktiviteleri alt skalaları) ve yaşam kalitesinde (KOOS yaşam kalitesi alt skalası) istatistiksel olarak anlamlı düzelme saptandı (p < 0.05). Hem klasik hem de Biodex egzersiz grubunda statik dengede istatistiksel olarak anlamlı düzelme elde edilirken (tek bacak üzerinde durma testi, p=0,006), dinamik denge sadece Biodex grubunda anlamlı olarak düzelme gösterdi (anteroposterior ve genel stabilite indeksleri, sırasıyla p=0,008 ve p=0,003). Kontrol grubunda dinamik ve statik denge, KOOS ağrı alt skalası ile gece ve istirahat ağrısında anlamlı düzelme gözlenmedi. Sonuç: Tüm denge ve propriosepsiyon egzersizleri statik denge, fiziksel fonksiyon, yaşam kalitesi ve ağrı üzerinde etkilidir. Dinamik denge sadece dinamik koşullarda yapılan egzersizlerle geliştirilebilir. Tek başına uygulanan izometrik egzersizler ağrı üzerinde ılımı düzeyde olumlu etkiye sahipken, statik veya dinamik denge üzerinde etkili değildirler.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of the balance and proprioception exercises on the pain, physical function, balance, and quality of life in female patients with knee osteoarthritis (OA). Material method: Sixty-nine patients, aged between 40 to 70 years with bilateral knee pain and radiographic evidence of grade 2 or 3 knee OA were included in the study. Patients were randomly assigned to the Biodex Balance System (BSS) exercise group, classic balance and proprioception exercises group or isometric exercise (control) group and they were enrolled in a 10-week exercise program. Static balance by single leg stance test, dynamic balance by postural stability index, timed get up and go test, Berg Balance Scale (BSS), 30-second chair stand test, 40 meters fast paced walk test, Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Scores (KOOS) and pain by visual analog scale (VAS) were assessed before and after the intervention. Results: Fifty-eight patients completed the trial.