Psoriazis hastalarında işitmenin saf ses odyometri ve transient evoked otoakustik emisyon (TEOAE) ile değerlendirilmesi
Evaluation of hearing with audiometry and transient evoked otoacoustic emission (TEOAE) in patients with psoriasis
- Tez No: 324926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARABUDAK ABUAF
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Psoriazis keratinositlerin T hücre aracılı hiperproliferasyonu ile karakterize, kronik, inflamatuvar bir hastalıktır. Sensörinöral işitme kaybı otoimmün hastalıkların bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilmektedir. Otoimmün hastalıklara eşlik edebilen sensorinöral işitme kaybı, ilk kez McCabe tarafından tanımlanmıştır. Son yıllarda yapılan az sayıda çalışmada sensorinöral işitme kaybının, psoriazis hastalığının bir bulgusu olabileceği öne sürülmüştür. Biz de kronik inflamasyonun iç kulağı etkileyerek sensörinöral işitme kaybına yol açabileceği fikrinden yola çıkarak, psoriazisle sensörinöral işitme kaybı arasında bir ilişki olup olmadığını incelemeyi amaçladık.Çalışmaya Mayıs 2011 ve Mayıs 2012 ayları arasında polikliniğimize başvuran 41 psoriazis hastası ve 41 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Çalışmaya uygun olarak değerlendirilen hasta ve kontrol grubunun odyolojik inceleme öncesinde tam bir kulak burun boğaz muayenesi yapıldı. Sonrasında tüm olgulara odyometri labaratuvarında saf ses odyometri ve Transient Uyarılmış Otoakustik Emisyon (TEOAE) testleri uygulandı. Saf ses odyometrisinde gruplar arasında işitme eşikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,005). Transient Evoked Otoakustik Emisyon ölçümlerinde hasta ve kontrol grubunda frekanslara göre reprodüktibilite, response değerleri ve S/N oranları arasında istatiksel olarak fark yoktu.Çalışmamızda saf ses odyometri işitme eşiklerinde ve TEOAE yanıtlarında, hasta ve kontrol gruplarında istatiksel açıdan anlamlı fark saptanamamış olması, hasta grubunun çoğunluğunun hafif şiddette tutulum olan hastalardan oluşmasından kaynaklanmış olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory disease characterized by T-cell mediated hyperproliferation of keratinocytes. Sensorineural hearing loss may occur as a complication of autoimmune diseases. Sensorineural hearing loss accompanied by autoimmune diseases was first described by McCabe. In recent years, few studies have suggested that sensorineural hearing loss may be a finding of psoriasis. Based on the idea that chronic inflammation may lead to sensorineural hearing loss by affecting the inner ear, we aimed to investigate whether there is a relationship between sensorineural hearing loss and psoriasis.Forty one psoriasis patients, who were admitted to our outpatient clinic in between May 2011-May 2012 and 41 healthy volunteers were included in the study. The patients who comply to the study and the controls underwent a complete ear, nose and throat examination before audiological assessment. Following that, pure-tone audiometry and Transient Evoked Otoacoustic Emission (TEOAE) tests were performed to all the participants in audiology laboratory. There was not any statistically significant difference between groups for hearing thresholds in pure-tone audiometry (p>0,005). Statistically significant difference wasn?t found for reproducibility, response levels, and S/N ratios according to frequencies by TEOAE measurements between the patients and controls.In our study, absence of statistically significant difference between patient and control groups for pure-tone audiometry hearing thresholds and TEOAE responses was thought to be originated from mild psoriatic involvement of majority of the patients.